V Dagestánu byli zadrženi Tádžici, kteří údajně financovali teroristický útok na halu Crocus

Přidat na Seznam.cz

 Zahraniční bojovníci zadržení v Dagestánu financovali teroristy z Moskvy, uvedlo centrum Ruské bezpečnostní služby (FSB) pro styk s veřejností.

„Ozbrojenci se přímo podíleli na financování a poskytování finančních prostředků na teror pachatelům teroristického činu spáchaného 22. března 2024 v koncertní síni Crocus City Hall v Moskvě,“ uvádí tisková zpráva.

FSB upřesnila, že potlačila činnost čtyřčlenné teroristické buňky. Bylo zjištěno, že připravovali teroristický útok v Kašpijsku, provedli průzkum oblasti, sestavili bombu a nakoupili automatické zbraně. Ihned po útoku plánovali opustit Rusko, píše deník Ria Novosti.

Jeden ze zadržených mužů řekl FSB: „Vzal jsem jim zbraně, těm chlapům, kteří zaútočili na hale Crocus. Vzal jsem jim zbraně z Machačkaly.“

Den předtím byl v Dagestánu zaveden režim protiteroristické operace. V Machačkale a Kašpijsku speciální jednotky zablokovaly několik bytů a zadržely čtyři lidi, uvádí deník Moscow Times.

FSB se dostala pod drobnohled kvůli tomu, že nedokázala zmařit útok navzdory soukromým a veřejným varováním americké zpravodajské komunity před teroristickým útokem. Agentura pravidelně oznamuje, že zmařila údajné „teroristické buňky“, ale v posledních měsících oznámila hlavně zatčení proukrajinských sabotérů, kteří plánují útoky na ruská vojenská místa a infrastrukturu.

Zdroj: Ria Novosti, Moscow Times