V Číně zuřilo ničivé tornádo, zabilo 5 lidí

Přidat na Seznam.cz

Nejméně pět lidí zemřelo a 33 bylo zraněno při sobotním tornádu, které zasáhlo provincii Kuang-čou, město s 19 miliony obyvatel na jihu Číny, podle čínských státních médií.

Bylo poškozeno 141 továrních budov, ale žádný obytný dům se nezřítil. Podle předběžného hodnocení má tornádo stupeň intenzity tři, tedy dva pod nejvyšším stupněm pět, píše South China Morning Post.

Tornádo následuje po několikadenních prudkých deštích, které zasáhly jižní Čínu, rozpoutaly smrtící záplavy a hrozí, že ohrozí životy desítek milionů lidí, protože záchranáři spěchají s evakuací obyvatel uvězněných stoupající vodou. Začátkem tohoto týdne státní média informovala, že záplavy zabily nejméně čtyři lidi.

Deltu Perlové řeky, výrobní centrum Číny a jeden z nejlidnatějších regionů země, sužují od 16. dubna vytrvalé přívalové deště a čtyři meteorologické stanice v provincii Guangdong zaznamenaly rekordní dubnové srážky, uvádí CNN.

Tornáda se sice v Číně nevyskytují tak často jako v USA, ale dochází k nim. V recenzovaném vědeckém článku z roku 2015 se uvádí, že v Číně se v průměru vyskytne méně než 100 tornád ročně a že za 50 let od roku 1961 zemřelo v zemi na následky tornád nejméně 1 772 lidí.

Čínská meteorologická agentura varuje, že vydatné deště a silné bouře budou pravděpodobně pokračovat až do konce měsíce.

Zdroj: South China Morning Post, CNN