V bojích o Vuhledar byla zlikvidována celá elitní ruská brigáda. Je to konec ruské ofenzivy v Doněcké oblasti, tvrdí ruský válečný štváč

Přidat na Seznam.cz

Téměř celá brigáda byla zničena u Vuhledaru, uvádí ukrajinští představitelé. Podle serveru Politico šlo o ruský průzkum ukrajinských obranných linií před očekávanou ofenzivou.

„U Vuhledaru a Mariinky v Doněcké oblasti bylo zničeno velké množství nepřátelských sil, včetně velitelského štábu,“ řekl pro Politico Oleksij Dmytrašovskij, vedoucí jednotného tiskového střediska Tavriskijského okresu ukrajinských obranných sil. „Kromě toho za uplynulý týden nepřítel ztratil asi 130 jednotek techniky, včetně 36 jednotek tanků.“

Raněné ruské ego

Ruské taktické neúspěchy v okolí Vuhledaru pravděpodobně znovu oslabily přesvědčení ruské ultranacionalistické komunity, že moskevské síly jsou schopny zahájit obrovskou jarní ofenzivu, uvádí Institut pro studium války. Prokremelští vojenští blogeři oplakávají vysoké ztráty a kritizují ruské velení za to, že do krvavých a nebezpečných útoků posílá elitní jednotky.

„155. brigáda už musela být třikrát doplněna. Poprvé za Irpinem a Bučou, podruhé byli poraženi u Doněcka a tam byly jejich počty znovu doplněny. A nyní už byla téměř celá brigáda zničena u Vuhledaru,“ komentuja Dmytraškovskij smolnou vojenskou historii 155. brigády.

Konec ruské ofenzivy na doněcké frontě

Na svém Telegramu zkritizoval ruskou armádu také Igor Girkin, známý ruský válečný štváč a člen ultranacionalistické proruské komunity. Válečný zpravodaj s minulostí v ruské armádě i tajné službě FSB potvrdil, že se ruské síly u Vuhledaru zasekly – musely totiž postupovat v motorizovaných a tankových kolonách po úzkých cestách, což je dostalo do obrovské taktické nevýhody.

„Ukrajinské dělostřelectvo střílí mimořádně přesně. Bylo ztraceno více než 30 jednotek obrněné techniky. Desítky tankistů byly zabity. Ještě více mariňáků, příslušníků speciálních jednotek a motostřelců zahynulo,“ řekl Girkin. „Jde o jednostrannou porážku. Ukrajinci stříleli do Rusů, jako by byli na střelnici. Girkin pesimistickým tónem označil porážku u Vuhledaru za konec ofenzivy ruské armády na celé doněcké frontě.

Zdroje: POLITICO, Institut pro studium války, Igor Girkin