V běžných potravinách budou brouci a hmyz, prohlásil Okamura. Šéf SPD označil Evropskou komisi za zelené fanatiky

Přidat na Seznam.cz

SPD připravuje novelu zákona o potravinách. Může za to povolení potravin, ve kterých je hmyz, například cvrčci nebo sarančata. Šéf SPD zarytý odpůrce EU Tomio Okamura na svém Twitteru sdílel video ze své konference, ve kterém sliboval, že lidé budou vědět, že něco takového je vina Evropské komise.

Konkrétně jde o cvrčky, kobylky, larvy potemníka a sarančata. V lednu 2023 schválila Evropská komise také potraviny obsahující larvy moučných červů, uvádí i server iRozhlas.cz.

Pokud chce výrobce prodávat výrobky, které obsahují hmyz, tak musí zažádat EU o schválení pro každý jednotlivý druh, který chtějí uvést na trh. A pokud potraviny hmyz skutečně obsahují, tak musí být označeny a název druhu musí být také uveden v seznamu položek. EU vidí v hmyzu výživný a na bílkoviny bohatý zdroj potravy, jeho chov je také úsporný a nezatěžuje tolik životní prostředí.

Odmítavé a opatrné reakce

V Maďarsku reagovali politici tak, že uzákonili povinnost o informování spotřebitele, že se v potravinách nachází hmyz. Italové zašli ještě dále – navrhují zákaz hmyzu v tradičních italských produktech, například v pizze a těstovinách.

„To jsou ty návrhy těch zelených, těch zelených fanatiků, to znamená, přestat jíst maso a začít jíst brouky a hmyz… ostatně vládní koalice na to zahájila dotační program z EU,“ prohlásil šéf SPD a dodal, že jeho hnutí navrhne novelu zákona o potravinách, aby bylo povinné označení červeným tučným písmem o minimální velikosti 18 a s nápisem Obsahuje hmyz podle prováděcího nařízení Evropské komise.
„Aby bylo dobře vidět, kdo přesně je původce a co se tady děje,“ dodal Okamura.

Zdroje: Tomio Okamura, iRozhlas.cz, redakce