V Bělgorodské oblasti explodoval termobarický raketomet TOS-1 a zabil 3 ruské vojáky

Přidat na Seznam.cz

Tři ruští vojáci byli zabiti v důsledku výbuchu munice z plamenometného systému Solntsepyok v Šebekinu v Bělgorodské oblasti Ruské federace.

Munice z termobarické hlavice Solntsepyok explodovala v Šebekinu, městě přibližně sedm kilometrů severně od rusko-ukrajinských hranic v oblasti Bělgorod a zabila tři ruské vojáky , jak uvedl ruský telegramový kanál Astra. Došlo tak k silné explozi, po níž místní média napsala, že na město mohla spadnout ruská bomba, uvádí deník RBC-Ukraine.

,,Zdroje společnosti Astra z regionálních pohotovostních služeb oznámily, že večer na předměstí Šebekino explodovala munice z ruského termobarického zbraňového systému Solntsepyok MRLS,“ uvádí zpráva. Podle Astry není příčina exploze neznámá, předběžné údaje však naznačují, že šlo o spontánní výbuch.

Solntsepyok, takzvaný „těžký plamenomet“, je zbraň TOS-1 s termobarickou bojovou hlavicí s vícenásobným raketovým odpalovacím systémem (MRLS), píše deník Kyiv Post. Ničí lehká obrněná vozidla, nepřátelskou posádku v otevřeném terénu a opevněné budovy pomocí silných objemových explozí. Vystřeluje neřízené rakety ráže 220 mm o hmotnosti přes 200 kg. Termobarická munice „Solntsepyok“ vytváří oblak výbušné směsi, který je následně odpálen. Vzniklý prudký pokles atmosférického tlaku může být smrtelný a způsobit roztržení vnitřních orgánů.

Zdroj: RBC-Ukraine, Kyiv Post