V armádě vládne korupce. Vojáci uplácejí velitele, aby nemuseli bojovat, přiznal Šojgu

Přidat na Seznam.cz

Válka na Ukrajině přinesla odhalení, která ruská armáda léta skrývala. Korupce, loupeže a úplatkářství jsou mezi vojáky a jejich nadřízenými patrné na denním pořádku. Vojáci pracují přesčas a bez finančního ohodnocení, rozkazy přicházejí chaoticky a objevují se další problémy. I to může být jeden ze zásadních problémů, kvůli kterým je ruská invaze zatím neúspěšná.

Podle slov ministra obrany Sergeje Šojgua mají být v ruské armádě velké problémy. Vydírání, porušování práv vojáků z hlediska pracovní doby a korupce jsou téměř na denním pořádku. Informuje o tom deník MozhemObyasnit na Telegramu. Jednotlivé složky armády se dlouhodobě potýkají s nedostatkem finančních prostředků. Rozkazy od velení přicházejí bez zajištění logistiky a samotní vojáci nakonec trpí, protože opravy jsou financovány z jejich soukromých zdrojů.

Dokument potvrzuje to, co téměř každý voják v armádě říká od začátku invaze. Podle vojáků je zdravotní péče nedostatečná a totéž platí pro zásobování potravinami a léky. Ministerstvo obrany v čele se Šojguem se zmiňuje také o často zmiňovaném vydírání, kdy vojáci sami uplácejí své nadřízené, aby nemuseli jít bojovat. Podle vyjádření to prý na některých místech činí až 100 tisíc rublů měsíčně.

Dovolená je přidělována svévolně. Dostane ji ten, kdo zaplatí nebo má konexe, uvádí portál Charter97. Tyto a mnohé další problémy mají negativní dopad na řadu faktorů. Hlavně však podkopává psychický stav vojáků, kteří jsou předčasně propuštěni ze služby. Ruské armádní jednotky se také musí mít na pozoru před skupinou vedenou Jevgenijem Prigožinem.

Jak uvedl plukovník Roman Vinivitin, Wagnerovi muži z ničeho nic zaútočili na jeho jednotku a zajali ho. Na videozáznamu ze 4. června však uvedl, že to byli jeho muži, kdo zaútočil na Wagnerovce. Informuje o tom Svobodná Evropa. O čtyři dny později, když byl propuštěn, vyhodil další video s vysvětlením, že byl donucen lhát.

Popsal, jak Wagnerova skupina vzala jeho vojákům vybavení a vozidla a zajala několik zajatců. „Donutili je podepsat smlouvy, aby se stali žoldáky do jejich řad,“ řekl. Vyprávěl také, jak ho drželi ve sklepě, nenechali ho spát a jednoho z jeho mužů dokonce znásilnili. „Chudák chlap, nedokázal se s tím vyrovnat. Nakonec spáchal sebevraždu,“ uzavřel Vinivitin.

Zdroje: Rferl, Telegram, Charter97