Útoky na Krym jsou v pořádku, je potřeba zničit místní vojenské základny, míní Nulandová

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy se domnívají, že ruská vojenská zařízení na území okupovaného Krymu jsou legitimním cílem úderů ozbrojených sil Ukrajiny. Řekla to Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti, 16. února během online diskuse Nadace Carnegie, informuje server Ukrinform.

USA uznávají Krym jako území Ukrajiny, které Rusko přeměnilo na obrovskou vojenskou základnu, a nemají námitky proti rozhodnutí ukrajinské strany zaútočit na ruská vojenská zařízení na okupovaném poloostrově. „Nebudu předjímat, kde se Ukrajinci rozhodnou bojovat nebo jaké rozhodnutí přijmou ohledně Krymu v krátkodobém, střednědobém nebo dlouhodobém horizontu, ale uznáváme, že Krym je Ukrajina,“ poznamenala Nulandová.

Připomněla, že bezprostředně po obsazení ukrajinského poloostrova se ruské úřady uchýlily k masivnímu porušování lidských práv, pronásledování krymských Tatarů a dalších osob, které s okupací nesouhlasily. Navíc Rusko přeměnilo Krym na rozsáhlou vojenskou základnu, která byla využita k plnohodnotné ofenzívě na zbytek Ukrajiny.

Podle Victorie Nulandové by proto vojenská zařízení Ruské federace na území poloostrova měla být považována za legitimní cíle úderů ozbrojených sil Ukrajiny. Náměstkyně ministra zahraničí USA poznamenala, že Ukrajina nebude mít bezpečnost, pokud Krym nebude alespoň demilitarizován.

V lednu letošního roku americká média informovala, že Bidenova administrativa zvažuje poskytnutí Ukrajině zbraní potřebných k útoku na ruské vojenské základny na okupovaném Krymu.

Několik úředníků, kteří hovořili pod podmínkou anonymity serveru sdělilo, že po měsících diskusí s ukrajinskými představiteli začíná Bidenova administrativa uznávat, že Ukrajina by mohla potřebovat zbraně k úderu na ruské okupanty na Krymu, i když by takový krok zvýšil riziko „eskalace“. Server tvrdí, že Bidenova administrativa dospěla k závěru, že pokud by ukrajinská armáda mohla Rusku ukázat, že její kontrola nad Krymem může být ohrožena, posílilo by to pozici Kyjeva při jakýchkoli budoucích jednáních.

Kromě toho se rozplynuly obavy, že by Rusko odpovědělo použitím taktických jaderných zbraní, i když toto riziko stále přetrvává.

Zdroje: ukrinform.ua, mil.ua