Útok na Krymský most: Vojenský expert řekl, kdy může dojít k jeho zničení

Přidat na Seznam.cz

V poslední době se hodně hovořilo o tom, že Ukrajina plánuje útok na Kerčský most spojující poloostrov Krym s Ruskem. Vojensko-politický pozorovatel řekl, kdy se může tento velkolepý útok na Putinovu chloubu uskutečnit, uvádí server RBC-Ukrajina.

Expert a novinář Oleksandr Kovalenko předpokládá, že k útoku na proslulý most dojde již brzy. V současnosti se nad poloostrovem vytváří zóna, které říká „průchozí dvůr“. Jsou ničeny ruské protivzdušné obrany, což je nezbytné k tomu, aby se ukrajinské prostředky ničení dostaly s menším rizikem až ke Krymskému mostu. 

Dochází ke stále častějším úderům na letiště v Džankoji a Belbeku, na pozice protiletadlových raketových pluků, stejně jako na Ai-Petri. To zapadá do logiky toho, že je cíleno nikoli na nepřátelské letectvo, ale především systémy S-400.

,,Nyní se dělá vše pro to, aby se minimalizovala účinnost ruské protivzdušné obrany na Krymu. Jakmile to bude hotové, měli bychom očekávat údery na most,“ řekl Kovalenko, který očekává úder již v létě 2024.

Podobný názor zastává také vojenský expert Dmytro Sněhrijov, píše server Espreso. Podle něj ke zničení mostu nedojde dřív, než budou zničeny ruské systémy protivzdušné a protiraketové obrany, avšak také místa, kde Rusko umístilo svá letadla. 
,,Nemá smysl zasahovat Krymský most, pokud jejich protivzdušná obrana dokáže zničit naše rakety a drony,“ dodal Sněhrijov.

Ruské obavy z útoku na Krymský most

Obavy ruských vojenských bloggerů z útoku na Kerčský most panovaly již na konci dubna, kdy došlo k četným ukrajinským úderům, uvedl server Newsweek. Kanál Rybar, který má vazbu na ruské ministertvo obrany, informoval, že Ukrajina v rámci příprav na útok na Krym použila miniaturní rakety MALD k detekci systémů protivzdušné obrany a radarů. Tyto rakety jsou schopny rozptýlit a zmást nepřátelskou protivzdušnou obranu tím, že jsou schopny napodobit na obrazovkách radarů řadu letadel.

Zdroj: RBC-Ukrajina, Espreso, Newsweek