Úspěch Ukrajiny v Černém moři. Bývalý admirál NATO upozorňuje americkou armádu na nové námořní výzvy

Přidat na Seznam.cz

Přestože to nebylo dostatečně uznáno, nečekané vítězství Ukrajiny v Černém moři by mohlo představovat přelomový úspěch v dějinách námořních válek. I bez stálého námořnictva se Ukrajině podařilo vyřadit z provozu nejméně třetinu ruské Černomořské flotily, prolomit ruskou námořní blokádu a znovu otevřít Černé moře pro vývoz obilí. Objem ukrajinského vývozu se nyní blíží předválečným hodnotám, což značně pomáhá její válečné ekonomice, píše deník The Washington Post.

Jak Ukrajina dosáhla tohoto nepravděpodobného výkonu? Částečně díky nasazení výkonných protilodních řízených střel včetně domácí výroby Neptun, která v roce 2022 potopila vlajkovou loď Moskva Černomořské flotily Ruska. Ukrajina však také skvěle inovovala, když vyvinula vlastní bezpilotní námořní plavidla schopná lovit ruské válečné lodě.

Magura V5 a Sea Baby jsou v podstatě bezposádkové rychlé čluny naplněné výbušninami nebo vybavené pro odpalování raket. Mají kamery a satelitní spojení umožňující vzdáleným operátorům navádět je k cílům. Pohybují se vysokou rychlostí až 80 km/h a jsou vyrobeny z materiálů obtížně detekovatelných radarem. Nejlepší je, že jsou levné na výrobu a neohrožují ukrajinský personál. Drony za několik stovek tisíc dolarů potápějí válečné lodě za miliony, jejichž stavba může trvat roky.

„Jsme v absolutně klíčovém bodě námořní války. Velké hladinové lodě jsou vážně ohroženy vzdušnými, povrchovými a podvodními drony. Čím dřív to velká námořnictva jako USA pochopí, tím spíš přežijí velké boje tohoto století. Podobně jako bitevní lodě zničené v Pearlu Harboru, i letadlové lodě jsou na sklonku své éry. Je nejvyšší čas přesunout rozpočty od obřích lodí s posádkou k početnějším a výrazně levnějším bezpilotním plavidlům,“ řekl bývalý admirál NATO James Stavridis.

Zdroj: The Washington Post