USA zvažují zvýšení nasazení taktických jaderných zbraní

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy možná budou muset zvýšit své rozmístění strategických jaderných zbraní uprostřed rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a dalších protivníků, řekl představitel Bílého domu, uvedl deník Bussines Insider.

Pranay Vaddi, vrchní ředitel Bílého domu pro kontrolu zbrojení, vystoupil na zasedání Asociace pro kontrolu zbrojení, když varoval, že „pokud nedojde ke změně“ v jaderné strategii Ruska a Číny, mohou být USA nuceny rozšířit svůj jaderný arzenál, píše deník Kyiv Independent.

„Pokud nedojde ke změně v arzenálech protivníků, můžeme v příštích letech dospět do bodu, kdy bude nutné zvýšit počet rozmístěných zbraní oproti současnému stavu,“ řekl Vaddi. „Pokud prezident takové rozhodnutí učiní, musíme být plně připraveni ho provést. Pokud takový den nastane, vyústí v rozhodnutí, že k odstrašení protivníků a ochraně amerického lidu a našich spojenců a partnerů je zapotřebí více jaderných zbraní.“

Vaddi zdůraznil, že USA jsou i nadále odhodlány podporovat mezinárodní kontrolu zbrojení a nešíření zbraní, ačkoli podle něj Rusko, Čína a Severní Korea „rozšiřují a diverzifikují svůj jaderný arzenál závratným tempem a o kontrolu zbrojení projevují malý nebo žádný zájem“. Spolu s Íránem tyto země „stále více spolupracují a vzájemně se koordinují způsobem, který je v rozporu s mírem a stabilitou, ohrožuje Spojené státy, naše spojence a partnery a zvyšuje napětí v regionu“.

Vysoce postavený úředník Bílého domu uvedl, že Rusko, Čína, Írán a Severní Korea sdílejí vyspělé technologie raket a dronů. Poukázal na to, že Moskva používá íránské bezpilotní letouny a severokorejské dělostřelectvo a rakety na Ukrajině, stejně jako na čínskou podporu ruského obranného průmyslu.

Zdroj: Bussines Insider, Kyiv Independent