USA zrušily zákaz zbraní pro ukrajinskou brigádu Azov

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy umožní ukrajinské brigádě Azov používat zbraně poskytnuté USA k boji proti ruské invazi v plném rozsahu, oznámilo 10. června americké ministerstvo zahraničí a obrátilo tak dlouhodobou politiku.

„Po důkladném přezkoumání prošla ukrajinská 12. brigáda speciálních sil Azov prověrkou, kterou provedlo americké ministerstvo zahraničí,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Prohlášení odkazuje na „Leahyho zákon“, který zakazuje USA poskytovat pomoc zahraničním vojenským jednotkám podezřelým z porušování lidských práv.

Brigáda Azov, součást ukrajinské Národní gardy, se stala symbolem ukrajinského odporu díky své obraně ocelárny Azovstal v Mariupolu v prvních třech měsících války v plném rozsahu, píše deník Kyiv Independent. Ruské síly nakonec obsadily Mariupol v květnu 2022 a zajaly zbývající obránce.

Brigáda také vyvolala kontroverzi ohledně jejího údajného spojení s krajně pravicovými skupinami, což je příběh často využívaný v ruských propagandistických kampaních. USA zakázaly brigádě Azov používat americké zbraně v roce 2014 kvůli pravicově nacionalistickým názorům některých zakladatelů pluku, uvádí deník Ukrajinska Pravda. Jednotka se od té doby plně začlenila do ukrajinské Národní gardy a dostala se pod nové velení.

Po oznámení ministerstva zahraničí budou mít nyní bojovníci Azov stejný přístup k americkým zbraním jako ostatní ukrajinské jednotky.

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda,