USA vyslaly jadernou ponorku do zálivu Guantánamo den poté, co ruské válečné lodě dorazily k pobřeží Kuby, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Americké námořnictvo vyslalo jadernou ponorku USS Helena do zálivu Guantanamo na Kubě, jako projev vojenské síly ve stejnou dobu, kdy se flotila ruského námořnictva shromažďuje pro naplánovaná cvičení v Karibském moři, píše portál AOL.

Podle údajů Jižního velitelství USA vplula rychlá útočná ponorka s jaderným pohonem do vod u americké vojenské základny na Kubě ve čtvrtek 13. června, pouhý den poté, co ruská fregata, jaderná ponorka, tanker a vlečný remorkér vpluly do přístavu Havana po předchozích cvičeních v Atlantickém oceánu.

Americké velení uvedlo, že přítomnost ponorky USS Helena představuje „rutinní návštěvu přístavu“, během které bude ponorka operovat v regionu pod jurisdikcí Jižního velitelství.

Kromě ponorky Helena monitorovaly a sledovaly ruská vojenská cvičení v Karibiku také další americké námořní síly. Podle vyjádření Pentagonu však tato ruská cvičení nepředstavují bezprostřední hrozbu pro Spojené státy.

„Není to pro nás žádným překvapením. Viděli jsme je dříve provádět podobné přístavní zastávky,“ komentovala situaci mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. „Samozřejmě to bereme vážně, ale tato cvičení pro nás nejsou přímou hrozbou.“

Ruská námořní přítomnost a cvičení v Karibiku přicházejí krátce poté, co prezident Biden povolil Ukrajině použít americké zbraně k útokům uvnitř Ruska na ochranu Charkova před ruskou invazí. Ruský prezident Putin poté naznačil možnost „asymetrických“ protiopatření Ruska jinde ve světě, informuje portál CTVNews.

Podle Singhové by nebylo překvapením, kdyby Spojené státy v souvislosti s ruskými globálními cvičeními zaznamenaly více ruských aktivit ve své blízkosti. Ruské lodě by měly v regionu Karibiku zůstat přes léto a pravděpodobně zavítat také do Venezuely, která je ruským dlouhodobým spojencem.

Zdroj: aol.com, AP News