USA varují Ukrajinu: Blíží se kritický moment, který určí osud války na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Blíží se první výročí zahájení ruské invaze na Ukrajině. Američtí představitelé informovali ukrajinské úřady, že se blíží kritický okamžik, který může změnit trajektorii války, uvádí server Ukrainska Pravda.

Válka na východě Ukrajiny se v posledních měsících zasekla na mrtvém bodě, aniž by jakákoli strana získala významnější převahu. Bidenovi úředníci se domnívají, že kritický okamžik nastane letos na jaře, kdy se očekává, že Rusko zahájí ofenzívu a Ukrajina podnikne protiofenzívu ve snaze získat zpět ztracená území, uvádí deník The Washington Post.

Kritickou povahu příštích několika měsíců již Kyjevu sdělili vysocí američtí představitelé a členové Bidenovy administrativy, včetně Jona Finera, náměstka poradce pro národní bezpečnost, Wendy Shermanové, náměstkyně ministra zahraničí a Colina Kahla, náměstka ministra obrany, kteří minulý měsíc navštívili Ukrajinu.

Blíží se bouře

Týden před návštěvou těchto představitelů navíc navštívil Ukrajinu ředitel CIA William Burns. Informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o vojenských plánech Ruska na nadcházející měsíce a zdůraznil naléhavost této situace.

Bidenova administrativa v současné době spolupracuje s Kongresem na schválení další přímé rozpočtové pomoci Kyjevu ve výši 10 miliard dolarů a očekává se, že příští týden oznámí další velký balík vojenské pomoci. Přibližně ve stejné době uvalí na Kreml nové sankce.

Krátce před ročním výročím zahájení války se tak Západ snaží dát najevo ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, že jeho podpora Ukrajině neklesá.

Zdroje: The Washington Post, Ukrainska Pravda