USA tvrdí, že Čína posiluje ruskou válečnou mašinérii na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Podle hodnocení USA Čína pomáhá Rusku uskutečnit jeho největší vojenskou expanzi od sovětských časů tím, že zvyšuje prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií, které Moskva používá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní pro svou válku proti Ukrajině, uvedly deníky The Guardian a Yahoo.

Američtí představitelé doufají, že zveřejnění zpravodajských informací povzbudí evropské spojence, aby tlačili na Čínu, protože německý kancléř Olaf Scholz míří tento víkend do Pekingu a ministři zahraničí G7 se setkají příští týden v Itálii.

Při zveřejnění zjištění z USA představitelé uvedli, že Čína pomáhá Rusku ve výrobě dronů, vesmírných kapacit a vývozu obráběcích strojů nezbytných pro výrobu balistických střel.

Čína byla klíčovým faktorem při revitalizaci ruské obranné průmyslové základny, „která jinak utrpěla značné neúspěchy“ od ruské invaze na Ukrajinu, řekl vysoký americký představitel novinářům pod podmínkou anonymity.

„Rusko podniká svou nejambicióznější expanzi obrany od sovětské éry a v rychlejším časovém horizontu, než jsme na začátku tohoto konfliktu věřili, že je to možné,“ uvedl úředník.

„Náš názor je, že jedním z nejvíce měnících tahů, které máme v tuto chvíli k dispozici na podporu Ukrajiny, je přesvědčit Čínskou lidovou republiku, aby přestala pomáhat Rusku při obnově jeho vojenské průmyslové základny,“ řekl úředník.

Američtí představitelé uvedli, že Čína poskytla více než 70 % z 900 milionů dolarů (21 miliard korun) v obráběcích strojích – pravděpodobně používaných k výrobě balistických střel – dovezených v posledním čtvrtletí roku 2023 Ruskem.

USA opakovaně varovaly Čínu před podporou Ruska a čínští i američtí představitelé tvrdí, že Peking přestal přímo poskytovat zbraně Rusku, které se obrátilo na přísně sankcionované Severní Koreu a Írán, aby doplnily své zásoby zbraní.

Administrativa prezidenta Joe Bidena doufá, že evropské mocnosti dokážou změnit situaci s Čínou, která čelí ekonomickým problémům a je citlivá na obchodní tlak. Očekává se, že ministr zahraničí Antony Blinken bude obhajovat vztahy Číny s Ruskem, když se na jednáních G7 v italském Capri setká s předními diplomaty jiných států.

Blinken také plánuje v nadcházejících týdnech návštěvu Číny v patách cesty ministryně financí Janet Yellenové. Administrativa doufá, že takový dialog, včetně nedávného telefonátu mezi Bidenem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, může pomoci omezit napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale američtí představitelé zdůraznili, že budou stále naléhat na Čínu.

Také v pátek USA a Velká Británie zakázaly burzám obchodujícím s kovy přijímat nový hliník, měď a nikl vyráběné Ruskem a zakázaly dovoz kovů v rámci poslední snahy o narušení ruských exportních příjmů.

Zdroje: The Guardian, Yahoo