USA se chystají odstranit humanitární molo v Gaze v hodnotě 320 milionů dolarů – a možná se už nikdy nevrátí zpět

Přidat na Seznam.cz

Molo postavené americkou armádou pro dopravu pomoci do Gazy bylo kvůli počasí odstraněno, aby bylo chráněno, a úředníci tvrdí, že uvažují o tom, že ho znovu neinstalují, pokud pomoc nezačne opět proudit mezi obyvatele.

Armáda sice pomohla s dodávkami zoufale potřebných potravin přes molo, ale naprostá většina z nich stále leží v přilehlém skladišti, protože agentury měly potíže s jejich přesunem do oblastí Gazy, kde jsou nejvíce potřeba, a toto skladiště je téměř plné, píše deník The Independent.

Přes molo se do Gazy dostalo více než 8,6 milionu kilogramů potravin, ale překážkou bylo nejen pozastavení pomoci, ale i nepředvídatelné počasí. Rozbouřené moře poškodilo molo jen několik dní po zahájení provozu a donutilo armádu dočasně ho odstranit kvůli opravám a poté znovu instalovat. Silné moře v pátek přinutilo armádu molo opět odstranit a převézt ho do izraelského přístavu v Ašdodu, píše deník The Times of Israel.

Skupiny humanitární pomoci zastavily distribuci zásob, které dorazily po moři 9. června, kvůli obavám o bezpečnost a zatím s ní nezačaly. Američtí představitelé tvrdí, že molo nemusí být obnoveno, pokud se humanitární organizace nedohodnou na opětovném zahájení distribuce pomoci. Mezitím se na pobřeží hromadí potraviny a další zásoby dopravené z Kypru a brzy bude kapacita zabezpečeného prostoru na pláži v Gaze naplněna.

Zdroje: The Independent, The Times of Israel