USA připravují další vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Nyní má jít o zbraně za 138 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy se chystají oznámit novou smlouvu o vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě přibližně 6 miliard dolarů (asi 138 miliard korun), informoval server Kyiv Independent s odvoláním na úředníky, kteří se na plánech podílejí.

Americký prezident Joe Biden 23. dubna podepsal dlouho odkládaný zákon o zahraniční pomoci, který Ukrajině vyčleňuje pomoc ve výši téměř 61 miliard dolarů. Z těchto prostředků bude čerpán balíček zbraní.

Smlouva bude zahrnovat systémy protivzdušné obrany Patriot, dělostřelectvo, bezpilotní letouny, protiletadlové zbraně a rakety vzduch-vzduch a může být dokončena již 26. dubna, uvedli úředníci, píše server Politico.

Očekává se, že tyto zbraně se na Ukrajinu dostanou až za několik let, protože finanční prostředky jsou přidělovány v rámci Iniciativy pro podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI). Namísto zasílání zbraní Ukrajině ze stávajících amerických zásob vyžaduje USAI, aby Pentagon zasílal smlouvy americkým obranným společnostem na výrobu nových dodávek.

Očekává se, že americký ministr obrany Lloyd Austin oznámí nový balíček pomoci na nadcházejícím zasedání Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) 26. dubna, které se bude konat online. Skupina se sejde přesně dva roky poté, co se na letecké základně Ramstein v Německu konal první takový summit.

Bezprostřednější pomoc se do Kyjeva dostane v podobě balíčku ve výši 1 miliardy dolarů, který byl oznámen 24. dubna, tedy téměř okamžitě poté, co Biden schválil zákon o zahraniční pomoci. Pentagon uvedl, že je připraven pokročit v zaslání zbraní ze zásob USA v hodnotě 1 miliardy dolarů, včetně raket protivzdušné obrany.

Zdroj: Kyiv Independent a Politico