USA pošlou Ukrajině kontroverzní kazetovou munici, aby se zrychlil postup protiofenzívy. Řada států i organizací protestuje

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy se rozhodly dle portálu ArmyTimes darovat Ukrajině kazetovou munici, aby pomohly její armádě zatlačit ruské síly zakopané podél frontové linie.

Bidenova administrativa v pátek 7. července oznámila, že jich pošle tisíce v rámci nového balíčku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů, píše BBC.

Tento krok pravděpodobně vyvolá pobouření některých spojenců (ve většině členských zemí NATO je tato kontroverzní munice totiž zcela zakázaná) a protestovat budou zejména organizace na ochranu lidských práv, které se dlouhodobě staví proti používání kazetových bomb.

Zastánci argumentují tím, že Rusko již tuto kontroverzní zbraň na Ukrajině používá a že munice, kterou poskytnou Spojené státy, funguje spolehlivě a přesně, což znamená, že bude mnohem méně nevybuchlých nábojů, které mohou mít za následek nechtěná úmrtí civilistů.

Například organizace Human Rights Watch již včera vyzvala USA, aby Ukrajině tyto nebezpečné zbraně nakonec nezasílaly. Kazetová munice je totiž bomba, která se otevře ve vzduchu a uvolní menší „bombičky“ na relativně velkém území. Bomby jsou určeny k likvidaci tanků, vybavení i samotných vojáků a zasahují více cílů najednou.

Tato munice je odpalována stejnými dělostřeleckými zbraněmi, které již USA a spojenci poskytli Ukrajině pro válku, například houfnicemi, a typ kazetové munice, kterou USA plánují poslat, je založen na běžné ráži 155 mm.

V předchozích konfliktech se kazetová munice vyznačovala vysokou mírou nefunkčnosti, což znamenalo, že po ní zůstávaly tisíce menších nevybuchlých bomb, které zabíjely a mrzačily lidi i po desítkách let. USA naposledy použily kazetovou munici v boji v Iráku v roce 2003 a rozhodly se, že ji nebudou dále používat, protože se konflikt přesunul do městského prostředí s hustší populací civilistů.

Zdroj: ArmyTimes, BBC