USA pošle Ukrajině další raketový systém Patriot po zoufalém volání Kyjeva po protivzdušné obraně

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy se chystají poskytnout Ukrajině další raketový systém protivzdušné obrany Patriot. Toto rozhodnutí přichází v reakci na naléhavé žádosti Kyjeva o posílení protivzdušné obrany v boji proti intenzivním ruským útokům na severovýchodní charkovskou oblast, píše deník Seattle Times.

Dva američtí činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni potvrdili, že prezident Joe Biden tento krok schválil. Bude to druhý systém Patriot dodaný USA Ukrajině, přičemž Pentagon obvykle neposkytuje informace o počtu dodávaných raket. Kromě USA poskytly Ukrajině systémy protivzdušné obrany a munici i další spojenci, včetně Německa, informuje deník ABCnews.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve naléhal na získání dalších amerických systémů Patriot s argumentem, že by pomohly čelit téměř 3 000 bomb, které Rusko podle něj na Ukrajinu každý měsíc shodí. Zelenskyj uvedl, že Ukrajina naléhavě potřebuje celkem sedm těchto systémů k odražení ruských útoků na energetickou infrastrukturu, civilní oblasti i vojenské cíle pomocí ničivých řízených bomb způsobujících rozsáhlé škody. Poznamenal, že dva z těchto systémů jsou nezbytné pro ochranu Charkova, kde Rusko 10. května zahájilo přeshraniční ofenzivu, která stále probíhá.

Toto rozhodnutí přichází krátce před plánovaným setkáním lídrů obrany z USA, Evropy a dalších zemí, kteří budou diskutovat bezpečnostní potřeby Ukrajiny. Setkání se uskuteční ve čtvrtek v Bruselu a bude jej hostit americký ministr obrany Lloyd Austin. USA opakovaně vyzývají spojence, aby Ukrajině poskytli systémy protivzdušné obrany, ale mnohé země, obzvláště ve východní Evropě, které se také cítí ohroženy Ruskem se zdráhají předat tyto vysokotehnologické systémy. USA jsou také opatrné s poskytováním těchto systémů, protože jsou používány po celém světě k ochraně amerických sil a spojenců.

Zdroj: Seattle Times, ABCnews