USA oznámily balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Ve středu 31. května oznámily Spojené státy nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 300 milionů dolarů, tedy zhruba za 6,5 miliard korun. Zahrnuje systémy protivzdušné obrany a munici. Nové zbraně budou pocházet z amerických zásob. Uvádí se to na internetových stránkách Pentagonu.

Pentagon upřesnil, že tento balíček vojenské pomoci je 39. rozhodnutím Bidenovy administrativy přidělit Ukrajině zbraně ze skladů ministerstva obrany od srpna 2021.

„Zahrnuje klíčové vybavení na podporu ukrajinského letectva, které odvážně brání ukrajinské vojáky, civilisty a kritickou infrastrukturu tváří v tvář neúnavným leteckým úderům Ruska, které zabíjejí civilisty po celé Ukrajině. Zahrnuje také dělostřelectvo, protitankové zbraně a munici, včetně desítek milionů nábojů do ručních zbraní,“ uvádí se v prohlášení.

Dne 21. května oznámil americký prezident Joe Biden balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 375 milionů dolarů.

Dne 9. května USA oznámily balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,2 miliardy dolarů, který je poskytován v rámci Iniciativy bezpečnostní pomoci Ukrajině, což znamená, že zbraně nebudou převáděny ze skladů amerického ministerstva obrany, ale budou objednány u výrobců.

Zdroj: Pentagon