USA nepochybují. Rusové nakupují zbraně ze Severní Koreje

Přidat na Seznam.cz

Bílý dům tvrdí, že ruští žoldáci z takzvané Wagnerovy skupiny nakupovali zbraně od Pchjongjangu. Dodávky ze Severní Koreje měly začít již v listopadu, ale na průběh války neměly žádný vliv, informuje deník VoaNews a deník Posten.

Informace o dodávkách do Pchjongjangu poskytl John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu. „Můžeme potvrdit, že Severní Korea dokončila první dodávky zbraní Wagnerově skupině, která za vybavení zaplatila. Minulý měsíc dodala Severní Korea Rusku pěchotní rakety,“ uvedl.

Kupují Rusové zbraně od Severní Koreje?
Severní Korea je v podstatě vojenským skanzenem, ale Kim Čong-unovy ozbrojené síly mají v zásobě několik aktiv. Pchjongjang disponuje jednou z nejvyspělejších technologií na světě.

Severokorejský režim je mimo jiné schopen sestrojit rozsáhlé vlastní balistické rakety, včetně mezikontinentální rakety Hwasong-14, zbraně s odhadovaným doletem 10 000 km. To znamená, že je schopen dosáhnout některých cílů v Evropě a USA.

Severní Korea však disponuje především postsovětským hlavňovým dělostřelectvem a raketami. Z pohledu Moskvy je to dobrá zpráva, protože může od Pchjongjangu získat munici, která odpovídá vybavení používanému na Ukrajině.

V loňském roce navíc severokorejský režim představil novou balistickou raketu krátkého doletu, kterou tamní propagandistická agentura označila za „nejsilnější zbraň na světě“.

Zdroj: Posten, VoaNews