USA nejspíše pošlou na Ukrajinu munici s ochuzeným uranem. Putinovi se to už dříve nelíbilo: Rusko bude nuceno reagovat

Přidat na Seznam.cz

Washington půjde ve stopách Londýna a pošle na Ukrajinu střely s ochuzeným uranem, informuje tištěný deník The Washington Post s odvoláním na zdroje v americké administrativě. USA již několik týdnů zvažují, jak vyzbrojit tanky, které pošlou na pomoc našemu sousedovi, a zřejmě dospěly k závěru, že se nevyplatí omezovat jejich bojové schopnosti, píše deník Businessinsider.

Koncem března britské ministerstvo obrany oznámilo, že tanky Challenger 2, které Londýn posílá na pomoc Ukrajině, budou vybaveny municí s ochuzeným uranem. Toto oznámení se tehdy setkalo s ostrou reakcí Ruska. Ruský prezident prohlásil, že „Západ začíná používat zbraně s jadernou složkou“, a pokud k takovému přesunu skutečně dojde, „Rusko bude nuceno reagovat“. Nakonec to skončilo pouze těmito slovy a možná i proto budou Američané následovat britské kroky, deník FoxNews.

Nezbývá tedy nic jiného než čekat na oficiální potvrzení takového transferu.

Munice s ochuzeným uranem – co to je?
Střely s ochuzeným uranem jsou střelivo, které používá speciální kovovou slitinu složenou právě z ochuzeného uranu a přídavku dalších kovů, například titanu. Taková slitina má více než 1,5krát větší hustotu než olovo a je ideální k prorážení pancéřových plátů, tedy i k ničení a vyřazování tanků.

V 90. letech 20. století byl ochuzený uran používán také ve speciálních granátech a minách americké armády, ale dnes se již k těmto účelům nepoužívá. V každém případě dodávky takové munice na Ukrajinu musí jistě potěšit úřady v Kyjevě. Pro ruské tankisty je to naopak katastrofální zpráva. Takové náboje půjdou do ruských tanků jako po másle.

Zdroj: Businessinsider, FoxNews, Wikipedia