USA naléhalo na Srbsko, aby stáhlo své vojáky od hranic s Kosovem. Aleksandar Vučić oznámil, že nařídil stažení vojáků

Přidat na Seznam.cz

Bílý dům upozornil, že Bělehrad po smrtících střetech na severu Kosova minulý týden rozmístil v blízkosti hranic tanky a dělostřelectvo. NATO mezitím uvedlo, že posiluje své mírové síly v Kosovu, píše deník DW. Spojené státy v pátek vyzvaly Srbsko, aby stáhlo své vojenské jednotky od hranic s Kosovem.

Bílý dům varoval, že Bělehrad rozmístil tanky a dělostřelectvo v blízkosti hranice od té doby, co minulý týden vypukly vážné ozbrojené střety v klášteře na severu Kosova.

Kdo se zapojil do střetů na severu Kosova?

V neděli byli při přestřelce s kosovskou policií zabiti tři ozbrojenci, kteří přepadli hlídku u severokosovské vesnice Banjska. Při střetu, kterého se zúčastnilo asi 30 ozbrojenců, byl zabit jeden policista.

V pátek se k organizaci útoku přiznal politik Milan Radoicic. Kosovský premiér Albin Kurti uvedl, že tento srbský politik byl pouze „vykonavatelem“ útoku. Obvinil Bělehrad, že útok naplánoval a nařídil.

Reakce Srbska na naléhání USA

Srbsko stáhlo část svých vojáků od hranic s Kosovem po varování USA, že by mohlo čelit opatřením. Jak uvedl deník The Guardian, srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že nařídil stažení vojáků. V prohlášení řekl, že jakákoliv vojenská akce by byla kontraproduktivní a dodal, že „Srbsko nechce válku“.

Stažení následovalo po ostrém telefonátu ministra zahraničí USA Antony Blinkena Vučićovi a po posílení mírových sil NATO v Kosovu, KFOR a stovkami britských vojáků. Blinken v rozhovoru s Vučićem vyzval k „okamžité deeskalaci“ a návratu k předchozí dohodě o normalizaci vztahů s Kosovem.

Podle Vučiće Blinken řekl, že pokud se Srbsko nepodřídí, mohou být proti němu přijata americká opatření. „Řekl jsem, že jste velmoc a můžete si dělat nebo říkat, co chcete, ale já jsem zcela proti tomu. Myslím, že by to bylo velmi špatné,“ řekl srbský prezident.

Německý velvyslanec v USA Andreas Michaelis v sobotu večer označil situaci za „další sud střelného prachu v Evropě“ a nebezpečí, které je třeba brát vážně. Michaelis uvedl, že v posledních dnech a hodinách probíhala velmi úzká spolupráce mezi Německem a USA, která byla naprosto klíčová pro zabránění další eskalaci.

Zdroj: DW, The Guardian