USA nabízejí pomoc Izraeli vystopovat vůdce Hamásu výměnou za to, že se vzdají velké ofenzívy v Rafáhu

Přidat na Seznam.cz

USA pomohou izraelské armádě najít vůdce Hamásu a podzemní tunely teroristů. Zdroje, obeznámené se situací uvedly, že jde o součást snah americké vlády zabránit rozsáhlé operaci Izraelských obranných sil (IDF) v uprchlíky přeplněném městě Rafáh v jižním pásmu Gazy, píše deník Washington post.

Bidenova administrativa údajně nabídla Izraeli, že mu poskytne „citlivé zpravodajské informace“ o místě pobytu vysokých představitelů Hamásu, pokud bude souhlasit s odložením dlouho slibované rozsáhlé vojenské operace v nejjižnějším městě Gazy Rafáhu.

Administrativa rovněž nabídla pomoc s vybudováním velkých stanových táborů pro Palestince evakuované z Rafáhu a pomoc při budování infrastruktury pro poskytování humanitární pomoci.

Vysoce postavený představitel administrativy, který byl s jednáním obeznámen uvedl, že Izrael poskytl ujištění, že vojáci Izraelských obranných sil nevstoupí do Rafáhu před evakuací asi 800 000 z odhadovaného milionu Palestinců, kteří se zde ukrývají v průběhu probíhající války v Gaze.

Premiér Benjamin Netanjahu již několik měsíců slibuje zahájení rozsáhlé ofenzívy v Rafáhu a tvrdí, že tato operace je nezbytná pro porážku Hamásu, který má ve městě umístěny čtyři ze svých zbývajících šesti aktivních praporů, píše deník Times of Izrael.

Na začátku týdne zahájil Izrael operaci s cílem obsadit palestinskou stranu hraničního přechodu Rafáh, který byl podle něj využíván k teroristickým účelům. Přechod byl od té doby uzavřen a Izrael nenabídl žádný časový plán, kdy bude znovu otevřen pro dodávky pomoci.

Zdroj: Washington post, Times of Izrael