USA kritizuje Polsko kvůli LGBT, soudnictví a svobodě projevu

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo zahraničí USA identifikovalo řadu významných problémů v oblasti lidských práv v Polsku, včetně obav týkajících se právního státu, svobody projevu, zacházení s migranty a etnickými menšinami, práv LGBT a přístupu ke službám sexuálního a reprodukčního zdraví, uvádí polský deník Notes from Poland.

Ve své výroční Zprávě o dodržování lidských práv však Ministerstvo zahraničí také pochválilo Polsko za rychlé a rozhodné kroky na ochranu uprchlíků z Ukrajiny po loňské ruské invazi.

Soudnictví

Jedním z největších problémů Polska je podle Zprávy polské soudnictví. Ministerstvo zahraničí poukázalo na odbornou analýzu, ze které vyplývá, že politika polské vlády, která měla údajně zlepšit efektivitu a odpovědnost soudů, vedla k rostoucím průtahům v soudních řízeních a k podkopávání nezávislosti soudů.

Svoboda projevu

Zpráva rovněž uvádí, že polské zákony o hanobení považují za trestný čin urážku mnoha veřejných činitelů, náboženského cítění, státních symbolů a dokonce i samostatného polského národa.

„Jde o omezení svobody projevu a potlačení svobodné veřejné diskuze, včetně negativních dopadů na novináře,“ uvádí americké Ministerstvo zahraničí ve své zprávě s odvoláním na analýzu helsinské Nadace pro lidská práva.

LGBT

Zpráva také konstatuje, že diskriminace a nedostatek práv pro LGBTQI; tyto osoby jsou v Polsku stále problémem. Někteří vládní představitelé učinili diskriminační, anti-LGBTQI+ nebo homofobní veřejná prohlášení, uvádí si zpráva, včetně transfobních výroků předsedy vládnoucí zprávy Jarosława Kaczyńského.

„Nechceme zemi, kde se dvanáctileté dívky prohlašují za lesby,“ řekl Kaczyński ve svém projevu a dodal, že se takové věci v Polsku už šíří. „Je to šílenství a je třeba se proti tomu postavit. Ničí to rodinu,“ prohlásil lídr vládnoucí strany.

Uprchlická krize

Ve zprávě se také poukazuje na obvinění, že polská pohraniční stráž tlačí žadatele o azyl zpět do Běloruska, přestože jim tam hrozí špatné podmínky. Polské soudy však tuto praxi shledaly jako porušení zákona, upozornilo Ministerstvo zahraničí USA a vyzdvihlo pomoc, kterou Polsko poskytuje Ukrajině i ukrajinským uprchlíkům.

Zdroje: Notes from Poland, Zpráva o dodržování lidských práv (americké Ministerstvo zahraničí)