USA chystají přelom v popravách. Bude stačit čistý dusík

Přidat na Seznam.cz

USA Stát Alabama usiluje o to, aby se stala prvním státem, který popraví vězně tak, že ho nechá dýchat čistý dusík, informuje deník NYpost a deník CBSnews.

Úřad alabamského generálního prokurátora v pátek požádal Nejvyšší soud státu, aby stanovil datum popravy vězně odsouzeného k smrti Kennetha Smithe. Alabama plánuje jeho usmrcení pomocí dusíkové hypoxie, což je metoda popravy, která je povolena ve třech státech, ale nikdy nebyla použita.

Dusíková hypoxie je způsobena tím, že vězni jsou nuceni dýchat pouze dusík, čímž jsou zbaveni kyslíku a podle teorie omdlí a zemřou. Dusík tvoří 78 % vzduchu vdechovaného člověkem a při vdechování s kyslíkem je neškodný.

Kritici přirovnávají tuto neověřenou metodu k pokusům na lidech.

Alabama povolila dusíkovou hypoxii v roce 2018, ale stát se ji zatím nepokusil použít k vykonání trestu smrti. Oklahoma a Mississippi dusíkovou hypoxii rovněž povolily.

Alabama na vývoji metody popravy pracuje již několik let, ale o návrhu toho příliš neprozradila. V soudním podání generálního prokurátora nebyly zveřejněny podrobnosti o tom, jak by poprava probíhala. Komisař pro výkon trestu John Hamm minulý měsíc novinářům řekl, že protokol je téměř hotov.

Smithova poprava smrtící injekcí byla v loňském roce odvolána kvůli problémům s nitrožilním vedením. Smith byl odsouzen za nájemnou vraždu manželky kazatele z roku 1988.

Řada alabamských vězňů, včetně Smithe, ve snaze zablokovat popravu smrtící injekcí argumentovala tím, že by jim mělo být umožněno zemřít v dusíkové hypoxii. Očekává se, že zveřejnění informace, že stát je připraven použít dusíkovou hypoxii, odstartuje nové kolo právních sporů o ústavnost této metody.

Zdroj: NYpost, CBSnews