USA chce dramaticky rozšířit výcvik ukrajinských sil a definitivně porazit Rusko

Přidat na Seznam.cz

Bidenova administrativa zvažuje dramatické rozšíření výcviku, který americká armáda poskytuje ukrajinským silám. Jedním z kroků je výcvik až 2 500 ukrajinských vojáků měsíčně na americké základně v Německu, jak uvedlo několik amerických představitelů pro server CNN.

Pokud by byl návrh přijat, tak by to znamenalo výrazné zvýšení nejen počtu Ukrajinců, které USA vycvičí, ale šlo by také o specializované typy výcviků. Od začátku konfliktu Spojené státy vycvičily pouze několik tisíc ukrajinských vojáků, většinou v malých skupinách a učili je, jak zacházet s konkrétními zbraňovými systémy. V současné době studují vysoce postavení ukrajinští důstojníci v americkém Kansasu, tisíce kilometrů od ruské invaze, jak informoval server BBC.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

V rámci nového programu by USA začaly cvičit mnohem větší skupiny ukrajinských vojáků. Ti by od Američanů dostali sofistikovanější taktické znalosti, včetně složitých manévrů pěchoty s dělostřeleckou podporou. Podle jednoho z informovaných zdrojů by šlo o mnohem intenzivnější a komplexnější výcvik, než jakého se Ukrajině dostávalo v Polsku nebo ve Spojeném království.

Návrh byl předložen na žádost Ukrajiny a administrativa jej musí nejdříve přezkoumat. Je možné, že pokud opravdu zima zpomalí vojenské operace na Ukrajině. To umožní Ukrajincům nabrat nové vědomosti a naučit se, jak je aplikovat v boji.

Vyřizování účtů s Ruskem

Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy odmítl pro CNN komentovat, jaké budou podrobnosti plánování celého výcviku. Nechce prý předbíhat rozhodnutím, která ještě nebyla učiněna. Dodal však, že hledají způsoby, jak zajistit, aby Ukrajinci měli dovednosti, které potřebují k úspěchu na bojišti.

Jedná se tak o novodobou zástupnou válku. Západ, který má s Ruskem mnoho historicky nevyřízených účtů, dělá vše pro to, aby Ukrajina odolala a vyhrála, aniž by se do konfliktu přímo zapojovali a vyvolali tak válku obrovských rozměrů. Na Ukrajinu putují zbraně i vědomosti, mnoho evropských států dokonce ukrajinské síly cvičí na svém území.

Zdroje: CNN, BBC, redakce