USA a Velká Británie útočí na cíle povstalců Húsíů v Jemenu, je hlášeno 16 mrtvých

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy a Velká Británie opět provedly náletové útoky na pozice povstalecké skupiny Húsíů v Jemenu. Americká armáda v pátek večer oznámila, že v oblasti ovládané Húsíi bylo napadeno 13 cílů, píše deník WELT.

Podle britského ministerstva obrany byly dva cíle nedaleko a jižně od přístavu Húdajdá bombardovány britskými válečnými letouny. Proíránská povstalecká skupina v pátek uvedla, že v odvetě za noční nálety zaútočila na americkou vojenskou lodní jednotku v Rudém moři. Ze strany USA původně neexistovalo žádné potvrzení.

Televizní stanice Al-Masíra ovládaná húsíjskými povstalci uvedla, že při britsko-amerických útocích bylo zabito nejméně 16 civilistů a 34 dalších bylo zraněno, píše Deník Web.de.

„Tyto údery byly provedeny s cílem oslabit vojenské kapacity Húsíů a zabránit budoucím útokům na mezinárodní námořní dopravu,“ řekl v pátek britský premiér novinářům. Konzervativní politik doplnil, že nálety byly učiněny v sebeobraně s ohledem na pokračující hrozbu, kterou Húsíové představují.

Íránem podporovaní Húsíové tvrdí, že jsou spojenci islámského hnutí Hamás v pásmu Gazy a chtějí vynutit ukončení izraelských útoků v pásmu Gazy ostřelováním obchodních lodí. To je reakcí na teroristický útok Hamásu a dalších extremistických skupin ze 7. října v izraelské příhraniční oblasti.

Zdroj: WELT, web.de