Úřady varují před rizikem tsunami po několikanásobné erupci indonéské sopky

Přidat na Seznam.cz

Po sérii silných erupcí indonéské sopky v tomto týdnu byl zastaven provoz na letištích, lidé byli evakuováni a úřady varují před rizikem tsunami.

750 metrů vysoká sopka Ruang, která se nachází na odlehlém ostrově v provincii Severní Sulawesi v Indonésii, od úterý několikrát vybuchla a vyvrhla sloupy lávy, kamení a popela až do výšky dvou kilometrů. Indonésie, země v jihovýchodní Asii ležící mezi Indickým a Tichým oceánem a sestávající z více než 17 000 ostrovů, je čtvrtou největší zemí na světě podle počtu obyvatel a nejlidnatější zemí s muslimskou většinou, píše deník TheGuardian.


Úřady uvedly, že výstraha před sopkou byla ve středu zvýšena na nejvyšší stupeň, a varovaly lidi, aby se nepřibližovali do vzdálenosti zhruba 4 mil od vrcholu kvůli obavám, že by se část sopky mohla zřítit do vody a vyvolat tsunami. Sopka již dříve vybuchla a zřítila se do vody v roce 1871, což si vyžádalo zhruba 400 obětí.

Více než 800 místních obyvatel bylo evakuováno, včetně stovek z vesnic Laingpatehi a Pumpente, oznámila indonéská agentura pro katastrofy BNPB. Více než 11 000 dalších osob bylo rovněž vyzváno k evakuaci, píše deník USAToday.

Zdroj: TheGuardian, USAToday