Unikl tajný ruský dokument: Ruské propagandistické kanály mají zákaz zmiňovat šéfa Wagnerovců Prigožina. Blíží se konec Wagnerovců?

Přidat na Seznam.cz

Ruský exilový novinář a bývalý poslanec ruské Státní dumy Alexandr Něvzorov na svém Telegramu sdílel dokument, který údajně unikl z útrob ruského Ministerstva obrany. Jedná se o příručku pro ruské propagandistické kanály, která diktuje, o kom by se mělo mluvit a jak by se o něm mělo mluvit.

Dokument přeložil Igor Suško, na Ukrajině narozený Američan, bývalý automobilový závodník a nynější válečný zpravodaj, který se zabývá situací na Ukrajině. V dokumentu stojí, že generál Surovikin má být zmiňován vůbec neutrálně.

Podstatně více obsahu si v dokumentu získala Wagnerova skupina i s jejím lídrem a zakladatelem Jevgenijem Prigožinem. Putinův blízký spojenec, bývalý restauratér a zločinec se dříve těšil diktátorově náklonnosti. Nyní to však vypadá, že ambiciózní šéf žoldáků ztrácí přízeň Kremlu.

Veřejný nepřítel

„Necitujte Prigožinovy výroky týkající se války na Ukrajině,“ stojí v dokumentu. „Nezmiňujte nábor vězňů a jejich účast ve válce,“ snaží se dokument zabránit ve zdůrazňování toho, že ve válce na Ukrajině bojují i opravdoví zločinci a že právě tyto nežádoucí živly mají šanci vrátit se zpět do společnosti. Podle dokumentu mají být Wagnerovci i naverbovaní trestanci označováni jako obecní „dobrovolníci z útočných oddílů.“

A v neposlední řadě zmiňuje dokument zakazuje jakoukoli zmínku o Prigožinovi při diskuzi o bojových operacích. „Tato příručka je podrobným obrazem Šojguových a Gerasimových nočních můr. Podrobný popis toho, co je bolí. Nejsou tam ale pouze jejich hrůzy, ale i jejich sny…“ napsal Nevzorov na svém Telegramu a naznačil tak, že se současný velitel ruských sil na Ukrajině Gerasimov se bojí vlivu Surovikina, proto má být vysoce postavený vojenský velitel zmiňován pouze v neutrálním tónu.

Boj o moc

A pro ruské síly jako takové jsou hrozbou i samotní Wagnerovci, jejichž domnělými a údajnými úspěchy se Prigožin často chvástá ve snaze upevnit svůj vliv v Kremlu. Pokud je tedy dokument pravý, tak svědčí o tom, že to v Kremlu skutečně vře. A kromě války na Ukrajině probíhá ještě jiná, další válka. Boj v zákulisí o moc v Ruské federaci.

Zdroje: Alexandr Něvzorov, Igor Suško, redakce