Unikátní záběry z bojiště ve Vovčansku: Ukrajinští vojáci zastavili postup ruských vojsk

Přidat na Seznam.cz

10. června uběhl měsíc od zahájení nové fáze invaze Ruska v Charkovské oblasti. Ukrajinští pohraničníci nyní zveřejnili unikátní záběry z prvních útoků na Vovčansk, kde se střetli s nepřátelskou armádou.

Ruské jednotky se přilákáním živé síly pokusily obsadit dominantní výšiny a obklíčit město na jednom z křídel u Vovčansku. Ukrajinci jim v tom však zabránili z jedné z pevností. 

Zde se ukrajinské síly střetly tváří v tvář s Rusy a ukrajinským obráncům se podařilo zničit několik pěchotních vln. Rusové začali obcházet obranný uzel a obkličovat jej za aktivní podpory útočné skupiny ostřelováním ze systémů Grad, MLRS, minometů, dělostřelectva a dronů. 

,,Ale navzdory všemu pohraničníci drželi obrannou linii. Jak odrazili nepřítele, jaká atmosféra panovala v našich pozicích – to vše je cítit při sledování videa s fragmentem jedné z bitev, které se tehdy odehrály u Vovčansku,“ okomentovala unikátní záběry z bojiště z první osoby pohraniční služba.

Situace v Charkovské oblasti

Ministr obrany Lloyd Austin řekl, že v současné době Spojené státy neočekávají významný průlom Rusů v Charkovské oblasti. I když podle něj ještě před několika týdny panovaly obavy z velkého průlomu ze strany Ruska, píše server CBS News. Austin novinářům řekl, že se situace v Charkově v posledních týdnech stabilizovala. 

Ke stabilizaci na frontě mohl přispět také krok Bidenovy administrativy, který změnil politiku zákazu použití amerických zbraní na údery v Rusku. Změna se týká strany hranice, odkud Rusko útočí na Charkov. Spojené státy nezrušily zákaz užití jejich zbraní hluboko uvnitř Ruska nebo použití raket dlouhého doletu ATACMS.

Zdroj: Státní pohraniční služba Ukrajiny, CBS News