Ukrajinští ženisté zneškodnili 500kilogramovou leteckou bombu

Přidat na Seznam.cz

V Doněcké oblasti zneškodnili sapéři Státní záchranné služby vysoce výbušnou leteckou pumu o hmotnosti 500 kg, kterou místní obyvatel objevil při terénních pracích, uvádí portál Armyinform.

„V Doněcké oblasti při pracích na zemědělské půdě narazil farmář na nebezpečný předmět. Sapéři to identifikovali jako nevybuchlou 500kilogramovou vysoce výbušnou leteckou bombu (FAB-500),“ stojí ve zprávě Státní záchranné služby.

Nález byl podle stanoveného postupu zničen, píše portál Ukrinform.

V březnu pyrotechnici odstranili a zneškodnili ruskou leteckou bombu FAB-1500, která spadla v soukromém sektoru a nevybuchla v Selydove v Doněcké oblasti.

FAB-500 je sovětská 500 kilogramová letecká puma pro všeobecné použití s vysoce výbušnou hlavicí, používaná převážně sovětským a ruským letectvem. V průběhu války na Ukrajině začalo ruské letectvo nasazovat upravené bomby FAB-500 M-62. Pro tyto bomby byla vyvinuta konverzní sada, díky které se z neřízené bomby stala bomba naváděná tzv. „klouzavá bomba“. Takové řešení umožňuje ruským bombardérům zasahovat cíle na Ukrajině bez rizika vystavení se ukrajinské protivzdušné obraně až do vzdálenosti 70 km od místa shozu.

Ruské letectvo použilo klouzavé bomby ve velkém počtu během bitvy o Avdijivku. V období nejintenzivnějších bojů o město ruské letectvo shodilo až 250 klouzavých bomb během 72 hodin.

Zdroj: Armyinform, Ukrinform