Ukrajinští vojáci už do casina nemohou. Prezident Zelenskyj pro ně zakázal hazardní hry až do konce válečného stavu

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o potírání negativních účinků online hazardních her, který navrhuje jejich zákaz pro armádu až do konce válečného stavu. Regulace se však netýká pouze armády. Na změny se navíc musí připravit široká ukrajinská veřejnost, píše list Kyiv Independent.

Negativní sociální dopady hazardních her se stávají stále častěji předmětem veřejné diskuse na Ukrajině. I proto Zelenskyj podpořil rozhodnutí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany a oznámil, že vláda se chystá zpřísnit kontrolu nad online hazardem na Ukrajině.

Podepsaný dekret zahrnuje také rozsáhlou informační kampaň o nebezpečnosti hazardních her, zavedení systému monitorování online a blokování nelegálních webových stránek s hazardními hrami. Zelenskij také pověřil vládu, aby definovala omezení všech forem reklamy na hazardní hry se zaměřením na reklamy využívající symboly ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů.

Ukrajinská bezpečnostní služba bude podle vyhlášky do dvou měsíců zkoumat, zda organizátoři hazardních her dodržují právní předpisy, píše server Yahoo.

Vrchní velitel a vedení vojenských jednotek mají za úkol zakázat vojenskému personálu přístup do hazardních zařízení a online kasin.

Na začátku dubna podpořil parlamentní finanční výbor návrh zákona, který počítá se zrušením Komise pro regulaci hazardu a loterií a převedením jejích kompetencí na ministerstvo pro digitální transformaci.

Hazardní hry byly na Ukrajině oficiálně zakázány v roce 2009 až do jejich legalizace v roce 2020.

Podle předsedy parlamentního finančního výboru Danyla Hetmanceva zaplatil hazardní byznys na Ukrajině v prvních dvou měsících roku 2024 na daních několik miliard ukrajinských hřiven.

Zdroj: Kyiv Independent a Yahoo