Ukrajinští vojáci po amputaci končetin putují do Německa pro protézy na míru
Pavlo Kušnirov byl mezi ukrajinskými vojáky bojujícími ve východním městě Bachmut se 114. brigádou územní obrany, když mu ruské ostřelování navždy změnilo život.
„Naše jednotka byla dva dny pod těžkým bombardováním ruského dělostřelectva a dronů. Toho rána – 5. prosince, mě střely našly,“ řekl CNN v Berlíně třiačtyřicetiletý vousatý voják, který nyní používá invalidní vozík, a ukázal na místo, kde by měl mít nohy. Místo toho jsou zde dva pahýly. Jedna z jeho nohou je amputována těsně pod kolenním kloubem, druhá je amputována nad kolenem.
‘A new life’: Ukrainian war amputees travel to Germany for custom-made limbshttps://t.co/mh3QyHfIKv
— Roman Kalisz (@RomanKalisz1) June 3, 2024
Ukrajinský voják Vitalij Sajko-Kazakov (42) sloužil u 19. samostatného střeleckého praporu v Červonopopivce, na frontové linii, kde se setkávají ukrajinská Luhanská a Doněcká oblast. Jeho levá noha byla utržena během bitvy s ruskými silami 1. července loňského roku. „Okamžitě jsem si nasadil škrtidlo a naštěstí jsem zůstal při vědomí. Myslím, že díky adrenalinu jsem se zachránil,“ řekl.
Jeho pravá noha utrpěla vážná zranění s otevřenou zlomeninou a nakonec musela být amputována ve Lvově, řekl CNN začátkem tohoto měsíce v Berlíně. Tři měsíce byl upoután na nemocniční lůžko.
Válka Ruska proti Ukrajině si od začátku totální invaze v únoru 2022 vyžádala desítky tisíc mrtvých a další zraněné se ztrátou končetin a dalšími zraněními, která jim změnila život. Němečtí představitelé odhadují, že v důsledku konfliktu je na Ukrajině 30 000 až 50 000 amputovaných.
Získat adekvátní protetické končetiny a péči je na Ukrajině těžké. Nyní německá nevládní organizace pracuje na tom, aby se zranění ukrajinští vojáci dostali do Berlína, aby jim mohly být na míru vyrobeny umělé končetiny a poskytnuta léčba, která jim umožní vést co nejnormálnější život.
Projekt Life Bridge Ukraine
Marko Gänsl, ortopedický technik německé zdravotnické společnosti Seeger, spolupracuje s dalšími odborníky v Berlíně na návrhu jedinečných protéz pro tyto muže, píše portál ASB Zeitung. Marko Gänsl podotknul, že závažnost amputací a změna rozměrů pahýlů končetin komplikují vytvoření protetických končetin, aby mohly pro ukrajinské vojáky správně fungovat.
Janine von Wolfersdorff je mozkem této pozoruhodné iniciativy. Finanční expertka z Berlína začala pomáhat Ukrajincům po totálním útoku Ruska na jejich zemi. „Najít na Ukrajině ideální pacienty je výzva. Existuje tolik lidí se složitými podmínkami a nedostatečnými zdroji pomoci, které jsou k dispozici,“ tvrdí.
Life Bridge Ukraine je úspěšný projekt díky spolupráci mezi německým a ukrajinským hlavním městem. Přivádí do Berlína ukrajinské vojáky na zhotovení protetiky, následně za fyzioterapií a nadějí do budoucna. Odborníci na berlínských dílnách vyrobí zbrusu nové končetiny a naučí vybrané příjemce, jak znovu samostatně chodit.
Cílem iniciátorů projektu „Life Bridge Ukraine“ je tedy pomoci Ukrajincům žít co nejnormálnější poválečný život. Tyto statečné duše dostaly svou druhou šanci a jsou připraveny znovu chodit.
Zdroj: ASB Zeitung, CNN