Ukrajinští pohraničníci zveřejnili záběry ze zničení dvou ruských sledovacích systémů Murom-P

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinským pohraničním vojákům se podařilo zlikvidovat hned dva ruské sledovací systémy dlouhého dosahu, uvádí server RBC-Ukrajina.

V Sumské oblasti byly objeveny dva nepřátelské systémy vizuálního sledování Murom-P. Poté stačily údery drony FPV a ruští okupanti přišli o další své vybavení. 

Murom-P

Technologie dvojího užití Murom-P byl vyroben ruskou společností Stilcom, informoval server Defense Express. Sám výrobce jej popisuje jako sledovací systém, který má videokameru s dlouhým dosahem a termokameru. Jedna z verzí je dodávána rovněž s radarem. Největšího účinku je dosaženo na volném prostranství, proto jej Rusové umisťují na vrcholcích věží. Tento systém je schopen detekovat objekty „auto“ ve vzdálenosti 6,9 km a „osobu“ na vzdálenost 2,7 km. Kromě toho odešle varování prostřednictvím bezdrátové komunikace a automaticky umístí polohu případné hrozby na mapu.

Ještě před rokem šlo o poměrně raritní ruské sledovací zařízení. Poprvé byl komplex Murom-P spatřen vojáky na Ukrajině v březnu 2023. Do té doby Ukrajina vizuálně nepotvrdila zničení ani jednoho kusu totoho ruského vojenského vybavení.

Zdroj: RBC-Ukrajina, Defense Express