Ukrajinští piloti se ve Francii učí ovládat stíhačky

Přidat na Seznam.cz

Deset ukrajinských pilotů prochází speciálně upraveným výcvikem ve třech zemích. Za cíl má pomoct ve válce vyvolané Ruskem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začal žádat spojence, aby darovali Ukrajině válečná letadla a poskytli pilotní výcvik jeho armádě. A to poté, co Rusko koncem února 2022 zahájilo svou totální invazi do země.

10 ukrajinských pilotů, kteří jsou v současné době ve Francii, je první partou, která tam absolvovala šestiměsíční výcvik. Předtím byli ve Velké Británii a poté pravděpodobně zamíří do Rumunska na třetí a poslední fázi výcviku.

Během několika měsíců, které strávili ve Spojeném království, každý strávil asi 70 hodin provozováním letadla GROB-115, snadno ovladatelného letadla pro všeobecné letectví s maximální rychlostí asi 220 km/h.

Ve Francii přešli na letadlo Alpha Jet, lehký útočný proudový letoun a pokročilý proudový cvičný letoun s maximální rychlostí přes 900 km/h, s nímž budou létat asi 80 hodin ve vzduchu a dalších 60 hodin v simulátoru. V Rumunsku mohou očekávat, že budou pilotovat F-16 – nadzvukovou stíhačku americké výroby s maximální rychlostí 2100 km/h – po dobu 60 hodin.

Poté se vrátí domů, kde se doufá, že jejich nově nabyté dovednosti pomohou naklonit válku ve prospěch Ukrajiny.

Přesné místo výcviku a totožnost instruktorů jsou utajeny, protože existují důvodné obavy o tom, že by uniknutí těchto informací mohlo napomoci k zániku výcviku budoucích pilotů.

Výcvik vnímavých a motivovaných pilotů zahrnuje mimo jiné instruktáž, navigaci s GPS nebo bez ní, a to i ve velmi nízkých nadmořských výškách, shazování bomb a létání ve formaci.

Západní versus sovětská mentalita

Sovětský způsob výcviku Ukrajinců a způsob na západní straně se radikálně liší. Západní piloti mají oproti sovětským velkou moc při rozhodování a plnění svých úkolů

V sovětském světě je pilot spíše efektorem pro někoho na zemi, kdo je před radarem a kdo mu říká: leť doprava, leť doleva, atd. a to je docela radikální změna. Zda ale bude Ukrajina ráda za piloty vycvičené tímto způsobem i v budoucnu, se zatím neví.

Jak si Ukrajina vede?

Podle Oryx Blogu , který sleduje ztráty na bojišti ověřováním obrazové dokumentace, Moskva od začátku své totální invaze zničila 75 ukrajinských letadel a další dvě poškodila. To představuje většinu ze zhruba 100 stíhaček MiG-29, Su-24 a Su-25 sovětské výroby, které země měla, než Rusko zahájilo svůj útok. Kyjev mezitím úspěšně sestřelil 92 ruských bojových letadel a poškodil další čtyři.

Když se z letadla vystřelí, začne vibrovat. Speciálně vycvičení piloti již budou mít zkušenost s výstřelem a také budou psychicky připraveni na to, že výstřel vzejde z jejich letadla. A to může ukrajinské armádě jen pomoct.

Zdroj: Euronews, Oryx