Ukrajinští partyzáni provedli sabotáž na telekomunikační zařízení u ruského Smolenska

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinští partyzáni provedli sabotážní akci zaměřenou na nepřátelskou telekomunikační věž, uvádí server RBC-Ukrajina.

Agenti hnutí Ateš zaútočili na telekomunikační věž ve vesnici Stanyčki u ruského Smolenska. V důsledku požáru telekomunikačního zařízení přestaly fungovat komunikační systémy ruské protivzdušné obrany 49. protiletadlové raketové brigády ruských ozbrojených sil, které byly na této věži umístěny. 

Nejde však o jedinou sabotáž v této oblasti. V důsledku akcí ukrajinských partyzánů dochází v regionu k možnému narušení stability vojenského velení a řízení. Server RBC-Ukrajina uvádí, že ztráta telekomunikace oslabuje také systém protivzdušné obrany, což umožní účinnější údery na ruské vojenské objekty v Moskevském vojenském okruhu.

Kdo jsou partyzáni Ateš?

Od svého založení v roce 2022 se tato militantní skupina přihlásila k řadě akcí proti ruským lidem, budovám i vojenskému vybavení, uvedl server Soldier of Fortune. Hnutí tvrdí, že přepadlo a zabilo ruské vojáky, zapálilo kasárna nebo bombardovalo vládní úřady. Někteří z agentů provádí sabotáže, jiní jsou špiony a někteří instruktory. Kromě jiného totiž skupina založila sabotážní školu, jen loni do ní údajně narukovalo na 4 tisíce ruských vojáků.

Ateš vedou krymští Tataři, jejichž sídlem je většinou Rusy dočasně okupovaný poloostrov. Členy jsou především Ukrajinci a ruští vojáci, kteří podpopávají vlastní armádu. Tito partyzáni nemají jednoznačně stanoveného vůdce. V Rusku jsou partyzánská uskupení ilegální, takže Kreml je považuje za určitou hrozbu. 

V současné době je jejich primárním cílem proslulý Krymský most, na který je Putin obzvláště hrdý. Partyzáni v této oblasti již několikrát způsobili svou činností ruské Černomořské flotile nejeden problém. 

Zdroj: RBC-Ukrajina, Soldier of Fortune