Ukrajinští partyzáni objevili na mysu Fiolent na Krymu novou ruskou vojenskou základnu

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že Rusové vytvořili na okupovaném Krymu svou novou základnu. Ukrajinské partyzánské hnutí Ateš zjistilo, že zde Rusové skladují velký vojenský arzenál, uvádí server Online.ua.

Partyzáni monitorovali situaci na mysu Fiolent na dočasně okupovaném poloostrově Krym. Rusové zde skladují velké množství zbraní, protiraketový systém S-400 a objevena byla také radarová stanice. Kromě toho je místo Rusy využíváno jako sklad raket, torpéd, 40 druhů min a munice do ručních zbraní. Podle hnutí Ateš se jedná o arzenál ruské Sevastopolské námořní základny.

Hnutí se podařilo odhalit také souřadnice otevřených skladů, bunkrů a bodů protivzdušné obrany, která byla předána ukrajinské armádě. Očekává se tak, že brzy dojde k mohutnému útoku na ruskou základnu, už kvůli ruskému systému S-400, který jev poslední době čím dál častěji v hledáčku ukrajinských sil.

Význam systémů protivzdušné obrany S-400 pro Rusko

Ukrajina nedávno zvýšila své útoky na systémy protivzdušné obrany, zejména na Rusy dočasně okupovaném poloostrově Krym. Cílem ukrajinských úderů je izolace Krymu, zatlačení ruské vzdušné a námořní síly a zničení Krymu jako ruského logistického uzle, píše server RBC-Ukrajina.

Zatímco protiletadlový systém S-300 je důležitý pro pokrytí klíčových objektů na vzdálenosti až 40 km a také k boji se stategickými a taktickými letouny, systémy S-400 jsou pro Rusko prioritou k ochraně vzdušného prostoru. Právě kvůli rozmíštění systémů S-300 a S-400 Ruskem nemůže Ukrajina používat v blízkosti fronty letouny.

Další z důvodů četných ukrajinských útoků je tak příprava na použití prvních stíhaček F-16, které dorazí na Ukrajinu co nevidět. Podle analytiků se Ukrajina se snaží vytvořit nejlepší podmínky pro letectví v blízkosti fronty.

Zdroj: Online.ua, RBC-Ukrajina