Ukrajinští partyzáni monitorují přesun ruských letadel na Krymu

Přidat na Seznam.cz

Partyzánské hnutí Ukrajinců a krymských Tatarů Ateš na Telegramu informovalo o tom, že Rusové přesouvají svá letadla na neaktivní letiště na Krymu z obavy před novými raketovými útoky Ukrajinců. Zaznamenaly se mimo jiné práce na vzletových a přistávacích drahách, renovace budov a přeprava techniky a osob na letišti Zavodskoye v Simferopolu. S největší pravděpodobností sem budou dodány stíhačky a bombardéry používané k útokům na Ukrajinu.

„Vzhledem k trendům v ničení ruských vojenských objektů na poloostrově se okupanti rychle snaží obnovit opuštěná místa.“ uvedli partyzáni ze skupiny Ateš. Mezi ně patří mimo jiné: letiště ve Feodosii, Kerči a výše zmíněném Simferopolu. Dodali také, že jejich agenti situaci bedlivě sledují a okamžitě předávají informace do správných rukou.

Rakety ATACMS

Rozhodnutí Rusů nejspíš souvisí se stále intenzivnějším využíváním balistických raket ATACMS ze strany Ukrajinců, k útokům na okupovaném Krymu. K poslednímu takovému útoku došlo v noci na 30. května. Kromě amerických raket používali Ukrajinci také námořní drony Magura V a klasické bezpilotní letouny, uvádí WP tech.

Střely MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System) jsou klasifikovány jako přesné zbraně. Jde o řízenou střelu s velmi vysokou přesností. Velké střely o délce čtyři metry a hmotnosti přesahující jeden a půl tuny, mohou způsobit masivní škody.

Zdroj: WP tech, Telegram