Ukrajinští civilisté se přizpůsobují válečným podmínkám. Učí se rozpoznávat miny nebo používat zbraně

Přidat na Seznam.cz

Zatímco invaze ruských vojsk na Ukrajinu trvá již sedmnáctý měsíc, kyjevská městská správa otevřela školení pro civilisty, kteří se chtějí naučit dovednostem přežití, včetně první pomoci, rozpoznávání min a střelby.

Tyto a další dovednosti by se mohly hodit v nepřátelském prostředí vyvolaném například raketovými údery a dalšími katastrofami způsobenými člověkem. V obecní budově v obytné čtvrti ukrajinského hlavního města Kyjeva se skupina lidí střídá při nácviku střelby z repliky samopalu a při používání simulátoru založeného na virtuální realitě, uvádí portál Svobodná Evropa.

Necelá dvacítka účastníků nikdy předtím nedržela zbraň v ruce. V potemnělé místnosti se zataženými žaluziemi se ozývají zvuky replik zbraní. Lidé se nadšeně ptají instruktorů, jak je správně držet, a žádají, aby si to mohli vyzkoušet znovu.

„Je mi přes 45 let. Jakmile se naskytla příležitost, rozhodl jsem se, že si musím oprášit některé dovednosti a naučit se něco nového,“ řekla obyvatelka metropole Lada Bondarenko, jejíž slova cituje deník ABCnews. Zaujala ji zejména přednáška o potenciálních hrozbách pozemních min. Podle ukrajinského ministerstva vnitra je na Ukrajině asi 451 tisíc kilometrů čtverečních potenciálně zaminovaných.

Kyjevská oblast, ačkoli se nyní nenachází na frontové linii, je stále velkou hrozbou kvůli minám, které zde zanechali Rusové, kteří na začátku války krátce obsadili oblasti na okraji hlavního města. A přestože boje na frontové linii do značné míry ustrnuly na mrtvém bodě, nevybíravé ruské raketové útoky nadále zasahují obytné oblasti, působí spoušť a téměř denně si po celé zemi vyžádají mrtvé nebo zraněné.

V úterý místní úřady uspořádaly první podobné školení pro civilisty. Dříve školily hlavně pracovníky komunálních služeb a učily lidi základním dovednostem v prvních dnech války, aby mohli okamžitě začít bojovat. Podle Ščerbyna bylo loni takto vycvičeno asi 15 tisíc lidí, z nichž asi 3 tisíce vstoupily do armády. Podle instruktora Jevhena Naumova ruská invaze ukázala, že hrozba ze strany největšího ukrajinského souseda jen tak nezmizí, píše deník ABCnews. Účastí na tomto výcviku se lidé připravují na možnost, že válka bude trvat dlouho.

Zdroje: rferl, abcnews