Ukrajinský vojenský velitel přiznal obtížnou situaci v Charkovské oblasti

Přidat na Seznam.cz

Generál Syrskyj, velitel ukrajinských ozbrojených sil, oznámil v neděli těžkou situaci v severovýchodní oblasti Charkova, kde ruské síly pokračují v postupu. V prohlášení na Telegramu uvedl, že boje se v posledních dnech v oblasti výrazně zhoršily a situace je napjatá. Navzdory úspěchům ruských útočníků Syrskyj zdůraznil, že ukrajinské obranné síly jsou odhodlané udržet své pozice a bránit se.

Nejméně jedna ukrajinská jednotka byla nucena stáhnout se, což umožnilo ruským silám získat kontrolu nad dalšími oblastmi v „šedé zóně“ podél hranic. Město Vovčansk se stalo centrem intenzivních bojů, přičemž ruské síly se přibližovaly ze tří směrů. Evakuační týmy pracovaly na odvádění obyvatel, především starší populace, z cesty ruskému postupu, informuje zpravodajský portál Al Jazeera.

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil situaci za „intenzivní“ a zdůraznil, že boje probíhají na velké části hranic. Analytici poukazují na ruskou snahu využít nedostatek ukrajinské munice před případnými západními dodávkami a vytvořit podmínky pro další ofenzívu.

Rusko oznámilo dobytí několika ukrajinských vesnic

Rusko oznámilo dobytí dalších čtyř vesnic během své překvapivé ofenzívy. Přesný cíl ruského tlaku není jasný, ale může to být součástí snahy o vytvoření nárazové útočné zóny nebo obnovení útoku na město Charkov. Rusko tvrdí, že nyní kontroluje devět ukrajinských vesnic v blízkosti hranic s Ruskem, což zvyšuje obavy o situaci na severní frontě, informuje zpravodajská stanice CNN.

Zdroj: Al Jazeera, CNN