Ukrajinský prezident Zelenskyj říká, že nová pomoc od USA dá Ukrajině „šanci na vítězství“ proti Rusku

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident pochválil Sněmovnu reprezentantů USA za schválení dlouho diskutovaného balíčku pomoci. Zároveň vyzval americký Senát, aby zajistil, že zbraně zakoupené z těchto finančních prostředků se dostanou k frontovým silám co nejdříve. Finanční injekce ve výši 61 miliard amerických dolarů, což odpovídá přibližně 1,44 bilionu korun, byla schválena v sobotu.

Po schválení velkého balíčku finanční pomoci pro Ukrajinu, americkou Sněmovnou reprezentantů, prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že jeho země bude schopna odrazit očekávanou ruskou ofenzívu pouze v případě rychlého doručení pomoci. Zelenskyj dále prohlásil, že ukrajinské síly se připravují na významnou bitvu na východě země, kde Rusko usiluje o dobytí města Časiv Jar. Útok by měl podle jeho informací proběhnout do 9. května, svátku, kdy si Rusko připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickými silami ve druhé světové válce, píše server The Washington Post.

Ukrajina v současnosti potřebuje hlavně zbraně dlouhého doletu

„Potřebujeme zbraně s dlouhým doletem, abychom neztráceli lidi v předních liniích,“ prohlásil ukrajinský prezident. „Máme oběti, protože se nemůžeme dostat dostatečně daleko. Naše zbraně nejsou dostatečně účinné na delší vzdálenosti, takže potřebujeme právě je, a také protivzdušnou obranu. To jsou nyní naše priority,“ doplnil Zelenskyj a dále vysvětlil, že Rusko údajně plánuje mobilizovat 300 000 vojáků do 1. června. To je důvod, proč se Ukrajina připravuje na obranu proti další velké invazi. Dokud však nezískají více zbraní, zůstávají podle prezidenta ukrajinští vojáci zranitelní, informuje zpravodajský server Yahoo! News.

Zdroj: The Washington Post, Yahoo! News