Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez podepíší v Madridu dvoustrannou bezpečnostní dohodu mezi Španělskem a Ukrajinou

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident v nadcházejících dnech navštíví španělskou metropoli, aby podepsal dohodu, která Kyjevu zaručuje vojenskou podporu ve střednědobém horizontu, píše nejčtenější španělsky psaný denník El País.

Ukrajinský prezident Volodimyr Zelenskyj navštíví v nadcházejících dnech Madrid, kde podle vládních zdrojů podepíše s předsedou španělské vlády Pedrem Sánchezem dvoustrannou bezpečnostní dohodu mezi Španělskem a Ukrajinou. Bude to Zelenského první bilaterální návštěva Španělska, ačkoli již loni v říjnu se zúčastnil summitu Madridského společenství v Granadě.

Z důvodu ochrany nebylo místo setkání zveřejněno, stejně jako den, kdy se toto setkání obou prezidentů uskuteční.

„Právě jsem hovořil s prezidentem Zelenským a znovu jsem mu potvrdil, že Španělsko bude Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Hovořili jsme o kritické situaci na Ukrajině a o pokroku v plnění bezpečnostní dohody mezi našimi zeměmi. Shodli jsme se na důležitosti mírové konference pro Ukrajinu, která se bude konat příští měsíc ve Švýcarsku a jíž se zúčastním. Nadále usilujeme o spravedlivý a trvalý mír založený na dodržování mezinárodního práva,“ uvedl premiér Sánchez po telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem pro Moncloa TV.

Zelenskyj ocenil Sánchezova slova a poděkoval Španělsku za „aktivní podporu“ při hledání mírového procesu a za španělskou vojenskou podporu při obraně ukrajinského území, zejména v oblasti protivzdušné obrany.

„Měl jsem dobrý telefonát se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který potvrdil svou účast na červnovém zahajovacím mírovém summitu ve Švýcarsku. Děkuji prezidentu Sánchezovi za jeho aktivní podporu mírové dohody a její propagaci mezi zeměmi Latinské Ameriky a Afriky. Uvítali jsme uzavření jednání o dvoustranné bezpečnostní dohodě na základě Vilniuské deklarace G7. Poděkoval jsem také Španělsku za veškerou vojenskou pomoc Ukrajině, zejména za posílení naší protivzdušné obrany. Jednali jsme o pokračující vojenské pomoci Španělska Ukrajině,“ uvedl o rozhovoru ukrajinský prezident.

Zdroj: El País, Moncloa TV