Ukrajinský politik se opřel do předsedkyně Evropské unie kvůli počtu mrtvých na Ukrajině. Odhalil ukrajinské ztráty od začátku války

Přidat na Seznam.cz

Ztráty ukrajinské armády ve válce s Ruskem jsou státním tajemstvím. Nemohou být odtajněny, aby nepřítel nemohl vyhodnotit efektivitu svých operací. A proto mnoho vysoce postavených Ukrajinců namíchlo, když předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen tuto informaci vypustila do světa, uvedl server Unian.

Ta ve svém projevu řekla, že Ukrajina ztratila už 100 tisíc vojáků. Ať už je to pravdivé číslo, nebo ne, tak jde o citlivou, choulostivou informaci, které by mohlo Rusko využít. Rusové by mohli zjistit, co funguje a co ne a tak upravit svou taktiku a způsobit ještě horší ztráty.

Po hlasitě vyjádřeném nesouhlasu ze strany Ukrajiny promluvila Dana Spinant (Ředitelka politické komunikace pro Evropskou komisi. Na svém Twitteru napsala, že děkuje všem lidem, kteří upozornili na nepřesnost údajů ve videu. Použitý odhad byl prý z externích zdrojů a měl se to týkat všech obětí, nejen pouze zabitých, ale i raněných.

Kolik jich tedy bylo?

Poradce prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč během rozhovoru pro Unian na YouTube řekl, že něco takového nemůže sdělit, že by to Rusku poskytlo mnoho relevantních informací. Na otázku, zda zná přesné číslo, Arestovyč odpověděl, že jej zná. V reakci na údajnou pomluvu von der Leyenové však uvedl, že se ztráty pohybují mezi 10 a 20 tisíci zabitými. Opět nelze oficiálně ověřit, zda jde o pravdivé číslo, nebo dezinformaci vypuštěnou za účelem zmatení Kremlu.

„Bylo to neuvážené. To se ale stává, když politik mluví na veřejnosti. Není vůbec pravda, že zemřelo 100 tisíc našich vojáků,“ řekl Arestovyč.

Vyležet a zpátky do zákopu

Arestovyč však také připustil, že mnoho vojáků je mimo bojovou službu déle než jeden den a to zejména kvůli nemocem. To svědčí o špatné hygienické situaci na frontě. 96 procent raněných a nemocných se po léčbě a rehabilitaci znovu vrací do boje.

Zdroje: Unian, Ukrainska pravda, Dana Spinant (Ředitelka politické komunikace pro Evropskou komisi), Unian (YouTube)