Ukrajinský HIMARS zničil ruský raketový systém Pancir-S1 v hodnotě stovek milionů

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly údajně zneškodnily ruský raketový systém Pancir-S1 v Luhanské oblasti v pondělí 10. června.

Zprávy na sociálních sítích naznačovaly, že ruský Pantsir byl zasažen americkým víceodpalovacím raketovým systémem HIMARS, který na Ukrajinu převezly Spojené státy, uvádí deník Kyiv Post.

Ruské telegramové kanály uvedly, že tento Pancir patřil k jednotce speciální protiletadlové a protiraketové obrany 1. ruské armády. Podle předběžných údajů zahynuli dva členové posádky a další byl vážně zraněn.

Raketový systém Pancir, samohybná raketa země-vzduch a protiletadlový dělostřelecký systém chrání vojenská, průmyslová a administrativní zařízení před různými vzdušnými hrozbami. Nabízí obranu proti letadlům, vrtulníkům, přesné munici, řízeným střelám a bezpilotním letounům, zejména v malých výškách. Bojové vozidlo slouží od roku 2008. Hlavní výzbroj systému jsou dva dvojité 30mm kanóny 2A38M a 12 dvoustupňových protiletadlových střel na tuhé palivo 57E6-E.

Zničené bojové vozidlo 72V6 protiletadlového raketového a zbraňového systému 96K6 Pancir-S1 mělo krýt frontovou linii před ukrajinskými drony a střelami HIMARS, píše portál Militarnyi.

Podle otevřených zdrojů se jednotkové náklady na raketový systém Pancirna exportních trzích pohybují od 13,15 milionu do 14,67 milionu dolarů (300 – 340 milionů korun).

Zdroj: Kyiv Post, Militarnyi