Ukrajinský HIMARS zneškodnil ruský systém protivzdušné obrany S-400

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinští vojáci zasáhli ruský systém S-400 SAM v Bělgorodské oblasti. K útoku na ruský systém protivzdušné obrany došlo před pár dny.

Odpalovací zařízení systému byla zcela zničena. Radarová stanice byla poškozena troskami. Pravděpodobně byl systém rozmístěn poblíž města Belgorod a měl sestřelovat velké ukrajinské vzdušné cíle. Úder byl proveden americkým raketovým systémem M142 HIMARS, uvedl portál Glavnoe.

Zničení takového systému oslabí ruskou protivzdušnou obranu a umožní ukrajinským silám účinněji zasahovat ruské cíle, píše portál Militarnyi.

Takový úder byl možný díky novému postoji Spojených států, který umožnil použití HIMARS na území Ruska. To vše se děje v souvislosti s ruskou ofenzivou v Charkovské oblasti, po níž se Ukrajina obrátila na Spojené státy a požádala o povolení k úderům na cíle uvnitř Ruska.

Biden po obdržení žádosti nařídil svému národnímu bezpečnostnímu týmu, aby změnil pokyny a umožnil tyto typy protiúderů. Rozhodnutí je však zaměřeno na narušení ruské ofenzívy a nevztahuje se na rakety ATACMS nebo údery dlouhého dosahu.

Zdroj: Glavnoe, Militarnyi