Ukrajinský dron poškodil významnou radarovou stanici v ruském Krasnodarském kraji

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina se může těšit z dalšího úspěšného úderu na ruské cíle. 23. května ruská média informovala o útoku dronu na ruský radar Voroněž-DM v Krasnodarském kraji, uvádí server Militarnyj

Ruský kanál Astra zveřejnil informaci o požáru na území vojenského útvaru, který se nachází u obce Gluboky a je součástí jednotného systému protiraketové obrany Ruské federace.

Následující den se objevila na sociálních sítích fotografie dokazující škody po ukrajinském úderu bezpilotním letounem. Dron poškodil administrativní budovu určenou k ubytování personálu a ovládání radaru, píše server RBC-Ukrajina.

Voroněž-DM

Radarová stanice Voroněž-DM umožňuje dosah až 6 tisíc kilometrů. Podle médií je tato konkrétní stanice schopna částečně monitorovat také území Rusy okupovaného poloostrova Krym. Jejím hlavním úkolem je však hodnocení Balkánu a Středomoří jako operační zóny NATO, stejně jako Asie a Perského zálivu.

Rusko má rozmístěno asi 10 takových radarů, liší se od sebe pouze provozními frekvenčními dosahy. Voroněž-DM v Krasnodarském kraji byl údajně schopen vést současně až 500 vzdušných cílů. Podle serveru RBC-Ukrajina zabere výstavba takového radaru 12-18 měsíců a stojí zhruba 1,5 miliardy rublů (asi 381 milionů korun).

Ukrajinské síly již minulý měsíc provedly podobný útok dronem na radar v ruské Mordovii, konkrétně na nadhorizontový radar 29B6 Container. Ten má dosah až 3 000 km při výšce až 100 km.

Zdroj: Militarnyj, RBC-Ukrajina