Ukrajinské stíhačky zasáhly ruský radarový systém Podlet

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské hlavní rozvědce se podařilo úspěšně zasáhnout ruský radarový systém 48Ya6 K-1 Podlet, informuje deník Ukrainska Pravda.

Na úspěšném ukrajinském úderu se podílela skupina Husy-9 ukrajinské rozvědky a vojáci z 15. dělostřelecké brigády. Po zásahu komplexu došlo k požáru, který poškodil anténní napájení a dieslovou stanici. Další informace o škodách zveřejněny nebyly.

Loni v listopadu se ukrajinským speciálním silám podařilo zaútočit na stejný radarový systém na ruském území v Belgorodské oblasti, uvedl server Militarnyj.

48Ya6 K-1 Podlet

Podle serveru Militarnyj se tento víceúčelový mobilní radar používá především k detekci řízených střel, bezpilotních letounů a dalších systémů. Skládá se z radarové hlavice a mobilního velitelského stanoviště, včetně mobilního generátoru el. energie. Stojí na kolovém podvozku KAMAZ.

Jde o relativně nový ruský vývoj, jeho distribuce začala v roce 2015, uvádí deník Kyiv Independent. Radarový systém Podlet ruská armáda využívá k monitorování vzdušného prostoru a lokalizaci cílů v malých výškách. Dochází ke kooperaci s protiletadlovým raketovými systémy S-300 a S-400, kterým předává souřadnice. Cena jednoho takového systému je zhruba 5 milionů dolarů (v přepočtu asi 117 milionů korun).

Zdroj: Ukrainska Pravda, Militarnyj, Kyiv Independent