Ukrajinské speciální jednotky a syrští povstalci likvidují ruské žoldáky v Sýrii

Přidat na Seznam.cz

Deník Kyiv Post přinesl záběry, které ukazují ukrajinské speciální jednotky operující až v Sýrii, kde jsou jejich cílem stanoviště, pevnosti a konvoje tamních ruských žoldáků. 

Ukrajinská speciální jednotka pojmenovaná Chimik v Sýrii spolupracuje s tamní opozicí a útočí na ruské žoldáky, kteří zde bojují na straně režimu Bašára Asada. Videozáběry z března tohoto roku ukazují četné údery na ruská vojenská zařízení nacházející se především na Golanských výšinách, kde je v současnosti soustředěno uskupení ozbrojených sil Ruské federace v Syrské arabské republice. 

Anonymní zdroj deníku řekl, že dochází k neustálým útokům na nepřátelská stanoviště, pevnosti, pěší hlídky a kolony vojenských vozidel. K útokům je využíváno raketových granátů i improvizovaných minometů Tarab. 

Ruské jednotky v Sýrii

Rusko začalo své vojáky umisťovat do Sýrie v roce 2015, píše deník Kyiv Post. Původním cílem byla podpora režimu prezidenta Asada, od občanské války zde však došlo k trvalému rozmístění ruských vojáků. Na podzim 2022 Rusové přesunuli část svého vojska ze Sýrie na Ukrajinu, proto se staly ruské jednotky v Sýrii vůči ukrajinským útokům zranitelnějšími.

Již v roce 2023 šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov slíbil, že zničí ruské válečné zločince kdekoli na světě. Ukrajinské operace proti ruským žoldákům z Wagnerovy skupiny probíhají také v africkém Súdánu. Zde jsou ruští žoldáci pravidelně přítomni různým akcím proti místní vládě. Proti Rusům v Sýrii bojovali loni také američtí vojáci speciálních jednotek, uvedl server Military. Ruská Wagnerova skupina byla obviněna z mnoha válečných zločinů v mnoha konfliktech po celém světě.

Zdroj: Kyiv PostMilitary