Ukrajinské síly spáchaly atentát na náčelníka generálního štábu Gerasimova. Američané tomu bránili

Přidat na Seznam.cz

Při návštěvě ruských vojáků čelil Gerasimov pokusu o atentát na svou osobu. Ukrajinské síly provedly dělostřelecký nálet do oblasti frontové linie, ačkoli se jim v tom snažili zabránit i američtí představitelé.

Američtí představitelé obdrželi v dubnu informaci, že generál Valerij Gerasimov plánuje cestu na frontu, aby podpořil ruské vojáky. Tuto informaci se snažily americké bezpečnostní služby před Ukrajinou tajit z obavy, že se ukrajinské síly pokusí o likvidaci čelního představitele ruské armády.

Ukrajinská strana se ovšem k této tajné zprávě dostala a Washington, ve snaze zabránit případnému konfliktu, ukrajinskou stranu požádal, aby od plánovaného útoku ustoupila. Podle The New York Times ovšem tato žádost přišla ve chvíli, kdy už útok nešlo zastavit.

Američané dostali od ukrajinského vedení zpět informaci, že již byl zahájen útok na pozice, kde se generál měl pohybovat. Při ostřelování byly zabity desítky ruských vojáků, ovšem Gerasimov mezi oběťmi nefiguroval. Po tomto incidentu ruská armáda omezila návštěvy čelních představitelů armády na frontové linii.

Bývalý ukrajinský Ministr vnitra uvedl, že během útoku bylo zasaženo polní velitelství ruské armády poblíž Izjumu. V rámci útoku měl Gerasimov utrpět vážná zranění, ovšem tuto informaci se nepodařilo ověřit.

Zdroj: The New York Times, Ukrajinskapravda