Ukrajinské síly se snaží oslabit ruskou protivzdušnou obranu než obdrží stíhačky F-16

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly se snaží oslabit ruské systémy protivzdušné obrany. Pokud se to podaří, mohlo by to Ukrajině umožnit dlouhodobě efektivněji využívat pilotovaná letadla, věří Institut pro studium války (ISW).

ISW oznámilo, že ukrajinské síly provedly údery v noci z 11. na 12. června, zaměřené na jednu baterii protivzdušné obrany S-300 a dvě baterie S-400 poblíž okupovaných osad Belbek a Sevastopol na Krymu. Dále pak snímky zveřejněné 12. června ukazují poškozená a zničená ruská aktiva S-300 severně od okupované Jevpatorije a zničený ruský radarový systém S-400 jižně od okupovaného Džankoje.

Ukrajinské síly nasadily také HIMARS 12. června ke zničení čtyř ruských systémů S-300 v Belgorodské oblasti, píše deník Ukrajinska Pravda. Tato akce vedla k rozmístění ruských prostředků protivzdušné obrany z Krymu do Bělgorodské oblasti na začátku června 2024, což vedlo ke snížení pokrytí ruské protivzdušné obrany kolem Krymu. 

Mluvčí rozvědky Andrij Jusov 12. června objasnil, že údery ukrajinských dronů proti letecké základně Achtubinsk v Astrachaňské oblasti poškodily dvě ruské stíhačky Su-57. Systémy protivzdušné obrany S-300/S-400 a stíhačky Su-57 jsou kritickými ruskými prostředky, které omezují ukrajinské vzdušné operace v blízkosti fronty a podporují ruské útočné snahy na Ukrajině.

„Ukrajinské síly se mohou snažit aktivně oslabit ruskou protivzdušnou obranu dříve, než Ukrajina obdrží významný počet letadel, aby vytvořily podmínky pro budoucí využití ukrajinských vzdušných sil s posádkou a pevnými křídly blíže k frontovým oblastem. Očekávané dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu, údajně začnou v malém množství v létě a na podzim 2024,“ uvedl ISW.

ISW zopakovalo, že ukrajinské a západní úřady již dříve uvedly, že Ukrajina potřebuje značné množství času na vycvičení dostatečného počtu pilotů a vybavení země přibližně 150 letouny F-16, které jsou důležité pro dosažení vzdušné převahy pro efektivní operace pozemní podpory, napsal deník RBC-Ukraine.

Zdroj Ukrajinska Pravda, RBC-Ukraine